Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda klinik şiddetlerine göre duyusal hassasiyet ve beslenme davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between sensory sensitivity and nutritional behaviors according to the clinical severity in children with autism spectrum disorder
  1. Tez No: 730803
  2. Yazar: BESTE DOĞAR KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK DOĞANGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) sosyal etkileşimde eksiklik ve kısıtlı, tekrarlayıcı davranışlar ile giden nörogelişimsel bir hastalıktır. OSB'li çocukların çoğunluğunun duyusal uyaranlara karşı artmış veya azalmış tepki (hipo- hipersensitive) verdikleri yani atipik duyusal reaksiyon gösterdikleri bilinmektedir. OSB'li çocuklar sıklıkla sorunlu beslenme davranışları gösterirler. Amacımız OSB'lilerde beslenme ve duyusal hassasiyet arası ilişkiyi incelemektir. Yöntem: Çalışmaya OSB tanılı 3-9 yaş arası 127 hasta ile yaş ve cinsiyet olarak hasta grubuna benzer 94 sağlıklı çocuk dahil edilmiştir. Ebeveynler Sosyodemografik Veri Formu, Dunn Duyu Profili (DDP-BVA), Çocuklarda Yeme Davranış Anketi (ÇYDA), Otizm Öğün Davranış Kısa Anketi (OÖDKA) doldurmaları istenmiş, hasta grubuna Çocukluk Otizmi Derecelendirme Ölçeği(ÇODÖ) uygulanmıştır. Bulgular: DDP'ye göre OSB'li grubun Duyu Profil tüm alt ölçek puanları kontrol grubuna göre düşük bulundu. ÇYDA'ye göre gruplar arasında Duygusal Aşırı Yeme ve İçme Tutkusu alt ölçek puanları OSB'li grupta anlamlı yüksek bulundu. OÖDKA'ya göre tüm alt ölçekler OSB'li grupta anlamlı yüksekti. OSB şiddeti ve Duyusal Profil puanları arasında negatif korelasyon saptanmıştır. Dunn DP ve OÖKDA arasında orta yüksek düzeyde negatif korelasyon saptanmıştır. Dunn DP ile OÖDKA arasında lineer regresyon analizinde vestibular ve oral duyunun beslenme problemlerini yordayabileceği gösterilmiştir. Tartışma: OSB'lilerdeki beslenme problemlerine duyusal problemlerin etki edebildiğini gösterdik. OSB şiddeti arttıkça beslenme problemleri ve duyusal zorlukların artabileceğini gösterdik. Oral ve vestibular duyunun da beslenme davranışlarını etkileyebileceği sonucuna ulaştık. Gelecekteki çalışmalarda vestibular duyunun da ele alınarak duyusal müdahele yöntemleri geliştirilmesi ve beslenmeye etkisinin incelenmesine ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: ASD is a neurodevelopmental disorder marked by a lack of social interaction and restrictive and repetitive behavior. Atypical sensory reactions are seen in children with ASD. The dietary habits of children with ASD are disrupted. Sensory sensitivity has been linked to nutritional issues. The study's goal was to look at the link between food habits and sensory sensitivity. Method: The study comprised 127 children with autism and 94 healthy children of similar age and gender. The Sociodemographic Form, Dunn Sensory Profile (DSP), Child Eating Behavior Questionnaire (CEBQ), Brief Autism Meal Behavior Inventory (BAMBI) were completed by all families. The Clinical severity of ASD was determined using the Childhood Autism Rating Scale (CARS). Result: The ASD group's Sensory Profile subscales appear to be lower than the control's. The ASD group had higher Emotional Overeating and Passionate Drinking subscale scores. All subscales were significantly higher in the group with ASD according to the BAMBI. A negative correlation was found between Dunn DP, ASD Severity and Sensory Profile scores. A moderately level of negative correlation was found between DSP and BAMBI. In linear regression analysis between DSP and BAMBI, it was shown that vestibular and oral senses can predict feeding. Discusson: We have shown that sensory problems can affect nutritional problems in ASD. As the severity of ASD increases, nutritional problems and sensory difficulties will increase. Oral and vestibular sense can affect feeding behaviors. There is a need to develop sensory intervention methods including the vestibular sense and its effects on nutrition.