Futbolcularda karakterin karar verme ve taktiksel beceriye etkisi
Effect of character's decision-making and tactical skill in football players
  1. Tez No: 749527
  2. Yazar: COŞKUN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR BOSTANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'de aktif futbol hayatına devam eden 18 yaş ve üzeri futbolcularda, karakterin karar verme ve taktiksel beceriye etkisinin incelenmesidir. Araştırma grubu aktif spor hayatına devam eden 447 erkek futbolcudan oluşturuldu. Verilerin toplanmasında; kişisel bilgi formu, Sporda karakter ölçeği, Karar verme stilleri ölçeği ve Sporda taktiksel beceri ölçeği kullanıldı. Veriler Google Formlar aracılığıyla dijital ortamda ve yüz yüze görüşme yoluyla toplandı. Verilerin analizleri SPSS 21.0 istatistik paket programında yapılmıştır. Normal dağılım gösteren veriler için, betimsel istatistik, bağımsız iki grup için t-testi ve One-Way ANOVA testi kullanıldı. Ölçekler arası ilişkiyi belirlemek için Pearson korelasyon ve regresyon analizleri uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the character's influence on decisionmaking and tactical skill in football players aged 18 and above who continue active football life in Turkey. The research group was created from 447 men's football players who have moved on to active sports life. Data collection used personal information form, character scale in sport, decision-making styles scale, and Sports tactical skill scale. The data was collected via Google Forms digitally and through face-to-face discussion. Analysis of the data was done in SPSS 21.0 statistical package program. For normally distributed data, descriptive statistics, t-test for two independent groups, and One-Way ANOVA test, Pearson correlation and regression analyzes were applied.