Yeni sentezlenmiş bir seri benzimidazol türevlerinin bakır indirgeme, antioksidan kapasiteleri (CUPRAC) ve serbest radikal giderme aktivitelerinin incelenmesi
Investigation of the copper reduction, antioxidant capacities (CUPROC) and free radical removal activities of a new synthetic serial benzimidazole derivatives
- Tez No: 749528
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR BİLGİN SÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Benzimidazol yapısı içeren bileşikler, ilaç etken maddesi olarak kullanılan önemli heterosiklik bileşiklerdir. Bu sınıf bileşikler, çok çeşitli alanlarda biyolojik aktivite gösterirler. Bu aktivitelerinden bazıları antikanser, antibakteriyel, antihelmintik, antiviral, antifungal, antihistaminik, antidiyabetik, antiprotozol, antiülser, antitüberküloz, antikonvülzan (antiepileptik), analzejik, antihipertansif, antioksidan ve anti-inflamatuar şeklinde sayılabilir. Organizmada normal metabolik yolların işleyişi sırasında yada çeşitli dış faktörler (stres, radyasyon çevresel ajanlar, vb. gibi) nedeniyle serbest radikaller meydana gelmektedir. Antioksidanlar, hücre yapısına zarar vererek insan sağlığını tehdit eden serbest radikallerin oluşumunu engelleyerek bu radikallerin neden olabileceği tüm rahatsızlıklara karşı vücudu korumaktadır. Ayrıca, insan sağlığına faydalı oldukları gibi gıdaların raf ömrünü de uzatarak besin değerindeki kaybı azaltırlar. Bu çalışmanın amacı yeni sentezlenmiş bir seri benzimidazol türevlerinin bakır indirgeme antioksidan kapasiteleri (cuprac) ve serbest radikal giderme aktivitelerini incelemektir
Özet (Çeviri)
Compounds containing benzimidazole structure are important heterocyclic compounds used as drug active ingredients. This class of compounds show biological activity in a wide variety of fields. Some of these activities can be counted as anticancer, antibacterial, anthelmintic, antiviral, antifungal, antihistaminic, antidiabetic, antiprotosol, antiulcer, antituberculosis, anticonvulsant (antiepileptic), analgesic, antihypertensive, antioxidant and anti-inflammatory. Free radicals occur during the functioning of normal metabolic pathways in the organism or due to various external factors (such as stress, radiation, environmental agents, etc.). Antioxidants protect the body against all diseases that these radicals may cause by preventing the formation of free radicals that threaten human health by damaging the cell structure. In addition, they are beneficial to human health and extending the shelf life of foods by reduce the loss of nutritional value. The aim of this study is to investigate the copper reducing antioxidant capacity (cuprac) and free radical scavenging activities of a series of newly synthesized benzimidazole derivatives.