Zirkonyum ile güçlendirilmiş lityum silikat seramik sabit protez modellerinin üretim tekniği, restorasyon tipi ve dayanak çeşidi açısından sonlu elemanlar analizi ile değerlendirilmesi
The evaluation of zirconia-reinforced lithium silicate ceramic fixed prosthesis models in terms of fabrication technique, restoration and abutment type by finite element analysis
- Tez No: 749542
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL DİKİCİER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Amaç: Zirkonyum ile güçlendirilmiş lityum silikat (ZLS) seramik materyalinden elde edilen restorasyonların vertikal ve oblik çiğneme kuvvetleri karşısındaki stres dağılımını; materyalin üretim tekniği, restorasyon tipi ve dayanak çeşidi açısından değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu tez çalışmasında ZLS materyali, üç farklı parametre esas alınarak değerlendirilmiştir: 2 farklı üretim tekniği (CAD/CAM ile üretilmiş blok form, preslenerek üretilmiş ingot form), 2 farklı altyapı seçeneği (implant, prepare edilmiş diş) ve 3 farklı restorasyon (anterior tek kuron, posterior tek kuron, üç üyeli köprü protezi). Bu parametreler değiştirilerek bilgisayar ortamında 12 farklı model elde edilmiş ve modeller üzerine 500 N'luk kuvvetler vertikal ve 45° oblik olmak üzere iki farklı şekilde uygulanmıştır. Modellerin uygulanan yükler karşısındaki stres dağılımları sonlu elemanlar analizi (FEA) ile değerlendirilmiş ve karşılaştırılmıştır. Kuvvetlerin modellere uygulanması ile Von Misses stresleri ve minimum asal stres değerleri ölçülmüştür. Bulgular: Von Mises ve minimum asal streslerin, prepare edilmiş diş destekli restorasyonlarla karşılaştırıldığında aynı restorasyonun implant destekli formunda yüksek değerlere sahip olmuştur. Modellerin tamamında oblik yükleme altında oluşan streslerin dikey yükleme altında oluşan stres miktarından fazla olduğu bulunmuştur. En yüksek Von Mises ve minimum asal stres değerleri oblik yükleme altındaki M6 modeline ait olmuştur. Sonuç: Sabit protetik restorasyonlarda oluşan stresler kuvvetin büyüklüğü, yönü, restorasyonun üye sayısı ve ağız içindeki konumu gibi birçok faktörden etkilendiği sonucuna varılmıştır. Ancak ZLS materyalinin üretim tekniği değerlendirildiğinde CAD/CAM blok ve preslenmiş ingot arasında oluşturdukları stres miktarı açısından belirgin fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Stress distribution of restorations obtained from zirconium reinforced lithium silicate (ZLS) ceramic material under vertical and oblique occlusal forces; to evaluate the material in terms of production technique, restoration type and abutment type. Materials and Methods: In this thesis, ZLS material was evaluated on the basis of three different parameters: 2 different production techniques (CAD/CAM produced block form, Pressed ingot form), 2 different infrastructure options (Implant, Prepared tooth) and 3 different restoration (Anterior single crown, Posterior single crown, 3-units bridge prosthesis). By changing these parameters, 12 different models were obtained via software and 500 N forces were applied on the models in two different ways as vertical and 45° oblique. The stress distributions of the models were evaluated and compared with Finite Element Analysis (FEA). By applying the occlusal forces to the models, Von Misses stresses and minimum principal stresses values were measured. Results: When Von Mises and minimum principal stress values were compared with tooth-supported restorations, it was observed that the implant-supported form of the same restoration had higher values. In all models, it was found that the stresses under oblique loading were higher than the amount of stress under vertical loading. The highest Von Mises and minimum principal stress values belonged to the M6 model under oblique loading. Conclusion: The stresses occurring in fixed prosthetic restorations are affected by many factors such as the magnitude and direction of the force, the number of units of the restoration and its position in the mouth. However, when the production technique of the ZLS material was evaluated, no significant difference was found between the CAD/CAM block and the pressed ingot in terms of the amount of stress they created.