Avrupa'nın altı büyük futbol liginin taktik ve teknik açıdan sistematik analizi
Tactical and technical systematic analysis of the six major football leagues in Europe
- Tez No: 749546
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR BOSTANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı Avrupa'nın altı büyük liginin oyun stilleri akan oyun ve duran top değişkenleri açısından incelenmesidir. Araştırmada kota örneklemesi yöntemi kullanılarak, Avrupa'nın beş büyük ve Türkiye süper liginde, 2020-2021 sezonunda Şampiyonlar ligi, Avrupa ligi ve Konferans ligine katılma hakkı elde eden birer takımın 2 galibiyet, 2 mağlubiyet ve 2 beraberlik ile sonuçlanan müsabakaları eşit sayıda rastgele seçildi. Buna göre her bir ligden 18 maç olmak üzere toplamda 108 müsabakanın hücum ve savunma olmak üzere 7 akan oyun kriteri ve duran topların başarıya etkisi analiz edildi. Verilerin normal dağılımının analizinde KolmogrovSmirnov, akan oyun değişkenlerinde ikiden fazla bağımsız grup karşılaştırmasında One Way ANOVA ve Kruskal Wallis, gruplar arası farklılıkları belirlemek için Tukey ve Tamhane's T2, değişkenler arasındaki ilişki Spearman Rho testi, duran top değişkenlerinde Ki-kare, gözlem içi ve gözlemciler arası uyum için ise kappa uyum iyiliği testi kullanıldı. Liglere göre oyun kurma değişkeninin Süper lig (%24,57), La Liga (%24,32) ve Seri A da (%23,08) daha çok uygulandığı ve turnuvalara göre ise Konferans ligine katılma hakkı kazanan takımların daha fazla tercih ettiği belirlendi. Yerleşik hücum değişkenine göre ise La Liga (%19,06) ve Şampiyonlar ligine katılma hakkı kazanan takımlar (%39,31) daha başarılıdır. Savunma geçişinde ise maç başına en düşük ortalama Süper ligdedir (14,01). Turnuvalara göre ise en yüksek orana %40,85 ile Şampiyonlar ligi takımları sahiptir. Yerleşik savunma değişkeninde ise Süper ligin (%12,63) en düşük, Konferans ligi takımlarının en yüksek (%43,25) yüzdeye sahip olduğu gözlemlenmiştir. Hücum geçişi (%21,53) ve direkt oyun (%25,82) değişkeni açısından Bundesliga diğer liglere göre daha çok uygulamaktadır. Şampiyonlar ligine katılan takımların (%39,15) önde baskıyı daha çok tercih ettikleri görüldü. Sonuç olarak Avrupa'nın altı büyük liginde oyun stili ve duran toplar açısından ligler arası farklılıklar ve benzerlikler tespit edilmiştir. Oyun stili değişkenleri arasında pozitif ve negatif ilişki vardır. Büyük liglerdeki üst sıra takımları çok fazla oyun kurma girişimine ihtiyaç duymamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the playing styles of Europe's six major leagues in terms of open play and set piece variables. In the research, using the quota sampling method, the matches that resulted in 2 wins, 2 losses and 2 draws of the teams that had the right to participate in the Champions league, the European league and the Conference league as a result of the 2020-2021 season in the five big leagues of Europe and the Turkish super league were selected randomly in equal numbers. According to this, the effect of 7 open play criteria and the set piece on the success of 108 games in total, 18 games from each league, including attack and defense, were analyzed. Kolmogrov-Smirnov in the analysis of the normal distribution of the data, One Way ANOVA and Kruskal Wallis in the comparison of more than two independent groups in the open play variables, Tukey and Tamhane's T2 to determine the differences between the groups, the relationship between the variables Spearman Rho test, Chisquare in the set piece variables, inter-observer and intra-observers Kappa goodnessof-fit test was used. It was determined that the variable of build-up play according to leagues was applied more in Super league (24.57%), La Liga (24.32%), and Serie A (23.08%), and also according to tournaments, teams that had the right to participate in the Conference league preferred more. According to the established offensive variable, the teams that qualified for La Liga (19.06%) and Champions League (39.31%) are more successful. In the defensive transition, the lowest average per game is in the Super league (14.01). According to the tournaments, the Champions league teams have the highest rate, with 40.85%. In the established defensive variable, it was observed that the Super league (12.63%) had the lowest percentage and the Conference league teams had the highest (43.25%). Bundesliga applies it more than other leagues in terms of offensive transition (21.53%) and direct play (25.82%). It was seen that the teams participating in the Champions League (39.15%) preferred high pressure more. As a result, differences and similarities between leagues have been determined in terms of playing style and set pieces in the six major leagues of Europe. There is a positive and negative relationship between game style variables. Top-tier teams in the major leagues haven't needed much of a build-up play attempt.