Multi-objective mathematical modelling approaches for common area layouts under social distancing
Sosyal mesafe kısıtı altında ortak alan yerleşimleri için çok amaçlı matematiksel modelleme yaklaşımları
- Tez No: 749555
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EREN ÖZCEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
COVID-19 zaman zaman etkisi azalıp artsa da, hayatlarımıza girdiğinden beri alışkanlıklarımızı, yaşam tarzımızı ve belki hayata bakış açımızı belli bir oranda değiştirmiştir. Hayatlarımıza yeniden katılan“sosyal mesafe”kavramı sayesinde, kapalı ve kalabalık alanlarda, daha güvenli şekilde yerleşmeye ve pandemiye rağmen bir arada olmaya devam edebilmek amaçlanmıştır. Olabildiğince çok insanın, sosyal mesafe kurallarına uyarak, ortamdaki enfeksiyon riskinin minimize edilebileceği şekilde kapalı bir alana yerleşebilmesinin yollarının tartışıldığı bu tezde, matematiksel yöntemlerden faydalanılmıştır. Kişi sayısı, ortamdaki toplam enfeksiyon riski ve kişi başına düşen enfeksiyon risklerinin arasındaki ödünleşimlerden dolayı, çok amaçlı matematiksel modelleme kullanılmıştır. Literatürde epsilon kısıtı yönteminin gelişmiş versiyonları olarak bilinen, 4 farklı AUGMECON metodu, literatürde ilk kez bu tip bir probleme uygulanmıştır. 3 farklı sosyal mesafe metriği kullanılan problemde, gerçek hayattan alınan 1 büyük ve 4 küçük dataset verileri kullanılmıştır. GAMS optimizasyon programında yazılıp çözülen modeller sonucunda, 216 nokta ve daha büyük datasetlerinde AUG-R yönteminin süre ve sonuçlar bakımından güçlü olduğu keşfedilirken, daha küçük datasetlerde A-AUG2 yönteminin tercih edilmesinin daha iyi sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Although the impact of COVID-19 decreased and increased from time to time, it has changed our habits and lifestyle. Thanks to the concept of“social distance”having rejoined our lives, people can continue to settle more decently in closed and crowded areas and continue to be together despite the pandemic. To ensure this allocation under social distancing, mathematical methods were used in this thesis, in which it was discussed how many people can allocate in a place while trying to minimize the risk of total infection. 4 different AUGMECON methods, knowns as advanced versions of the epsilon-constraint method in the literature, have been applied to this kind of social distance-based optimization problem for the first time in the literature. In the problem where 3 different social distance metrics are used, 1 large and 4 small datasets taken from real life are used. While it was discovered that the AUG-R method is strong in terms of time and results for 216 points and more. On the other hand, the A-AUG2 method is very powerful in smaller datasets in terms of the richness of the solutions, thanks to solved models in GAMS optimization program.