Eş şiddetine maruz kalmanın menopoz semptomlarına ve kadın sağlığına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of exposure to intimate partner violence on menopausal symptoms and women's health
- Tez No: 749556
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM CAN GÜRKAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Çalışmamız, eş şiddetine maruz kalmanın menopoz semptomlarına ve kadın sağlığına etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tanımlayıcı, karşılaştırmalı ve kesitsel tiptedir. Çalışma, İstanbul'da bulunan bir devlet hastanesinin Menopoz polikliniğinde, Aralık 2021- Mayıs 2022 tarihleri arasında 402 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, Tanımlayıcı Bilgi Formu, Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet Tarama Formu, Menopoz Semptomları Değerlendirme Ölçeği ve Kadın Sağlığı Anketi kullanılarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The study was carried out to examine the effects of exposure to partner violence on menopausal symptoms and women's health. Materials and Methods: The study is descriptive, comparative and cross-sectional. The study was carried out with 402 participants between December 2021 and May 2022 in the Menopause Polyclinic of the a public hospital, İstanbul, Türkiye. The data were obtained by using the Descriptive Information Form, the Domestic Violence Against Women Screening Form, the Menopause Rating Scale and the Women's Health Questionnaire.