Development of an effective control system by incorporating MRP II, network and management information systems: A case study of printing industry
MRP II, ağ teknikleri ve yönetim bilgi sistemlerini içeren etkin bir kontrol sisteminin geliştirilmesi: Basım sanayi örneği
  1. Tez No: 74958
  2. Yazar: MEHMET GÖKHAN NALBANT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜLGAFFAR AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET Tez çalışmasının amacı üretim kaynak planlaması (MRP II), ağ sistemleri ve yönetim bilişim sistemlerinin sentezi yoluyla etkili bir kontrol sistemini sunmaktır. Çeşitli modellerin birleştirilmesi bize basım endüstrisinin gereklerine uygun bir kontrol sistemi modelinin geliştirilmesini imkanını sağlar. Baskı öncesi hazırlık sektörünün ve basım endüstrisinin tipik bir uygulamasını teşkil eden firma, operasyonları ve kullandığı bilgisayar teknolojisi açısından örnek olarak seçilmiştir. Firma ismi rekabet avantajı nedeniyle ve firmaya özgü bilgi içerdiğinden dolayı gizli tutulmuştur. Geliştirilen kontrol sistemi, üretim fonksiyonu ve diğer fonksiyonlar arası organizasyonel bağlantıları metodolojik olarak tanımlayan üretim kaynak planlaması modeli tarafından yapılandırılan bilgi sistemlerine dayandırılmıştır. Diğer modeller tamamlayıcı modeller olarak uygulamaya yönelik olarak çalışma kapsamına alınmıştır. İş süreçleri modeli, evrensel iş fonksiyonlarını ve organizasyonel bağlantıları tanımlayarak üretim kaynak planlaması modelini tamamlar bir nitelikte çalışmaya alınmıştır. Aynı şekilde firmaya özgü olduğundan üretim fonksiyonu ağ yöntemleri ile tanımlanmış, aktivitelerin maliyetinin hesaplanması yönteminde ise aktivite tabanlı maliyet teknikleri kullanılmıştır. Böylece bir yönetim bilgi sistemi geliştirilerek operasyonel etkinliği sağlayan ve organizasyonel etkinliği getiren bir kontrol sistemi oluşturulmuştur. Etkili bir kontrol sisteminin kurulması ile üretim kaynak yönetimi, ağ teknikleri ve yönetim bilgi sistemlerinin bir sentezi olarak yeni bir organizasyon çalışma sonucu olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Th objective of this thesis study is to propose an effective control system incorporated w MRP II, networking and management information systems. Combining various n lels enables us to develop a model of control system, which complies with the j iting industry requirements. The case study is conducted in a sample firm that is a »resentative of the printing industry in terms of reproduction operations and the use of e latest computer technology. The name of the company is kept confidential because f the company specific information used in the study. The developed control system relies on information systems, structured by the MRP II model that methodologically defines the organizational links between the production function and the other management functions. Other models are complementary models in order to implement a control system in the company. The business cycles model defines the universal business functions and organizational links that enable the implementation of the MRP II model. The production function of the company is evaluated by defining the activities using the networking techniques, and activity-based costing techniques are applied for activity cost calculation method. Thus, a management information system is developed to establish a control system that provides operational efficiency as well as organizational effectiveness. By developing an effective control system, a new organization is proposed as the outcome of the study, which is a synthesis of the MRP II, networking techniques, and management information systems.