Sesli kitap uygulamasının hemodiyaliz tedavisi alan hastalarda anksiyete depresyon ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of audio book application on anxiety, depression and quality of life in patients receiving hemodialysis treatment
- Tez No: 749594
- Danışmanlar: PROF. DR. ELANUR YILMAZ KARABULUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu araştırma, sesli kitap uygulamasının hemodiyaliz tedavisi alan hastalarda anksiyete, depresyon ve yaşam kalitesine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Bu araştırma Nisan 2021- Kasım 2022 tarihleri arasında randomize kontrollü bir çalışma olarak yürütüldü. Araştırmanın örneklemini Artvin İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı hemodiyaliz ünitelerinde bulunan 30 müdahale ve 30 kontrol olmak üzere toplam 60 hasta oluşturdu. Veriler hasta bilgi formu, Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği, Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu (SF 36) kullanılarak 0. hafta (ön test) ve 4. hafta (son test) olmak üzere iki kez toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde; sayılar, yüzdelikler, minimum ve maksimum değerler, ortalama ve standart sapma, Student-t testi, Mann Whitney U analizi, Will coxon analizi, Kurtosis ve Skewness kat sayıları kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to evaluate the effects of audio book on anxiety, depression and quality of life in patients receiving hemodialysis treatment. Material and Method: This study was conducted as a randomized controlled study between April 2021- November 2022. The sample of the study consisted of a total of 60 patients, 30 of which were interventions and 30 of which were control, in the hemodialysis units of Artvin provincial health directorate. The data were collected twice as week 0 (pre test) and week 4 (final test) by using patient information form, Hospital Anxiety and Depression Scale, Quality of Life Short Form (SF 36). Numbers, percentages, minimum and maximum values, mean and standard deviations, Student t-test, Mann Whitney U analysis, Willcoxon analysis and Kurtosis and Skewness coefficients were used in data evaluation.