Ergoterapinin ekran maruziyeti bulunan çocuklarda duyusal ve davranışsal etkileri
Sensory and behavioral effects of occupational therapy in children with screen exposure
  1. Tez No: 749609
  2. Yazar: TALHA TAYFUN ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ASQAROVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Son zamanlarda teknolojik aletlerin kullanımı yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da artmış durumdadır. Buna bağlı olarak ekrana maruz kalma süresi de artış göstermiştir. Ekrana maruz kalan çocuklarda duyusal ve davranışsal pek çok problem ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı; ergoterapinin ekrana maruz kalan çocuklarda ortaya çıkan duyusal ve davranışsal problemlerin giderilmesi üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmaya İstanbul ilinin Pendik ve Çekmeköy semtlerinde yaşayan, 25 kontrol ve 25 müdahale grubu olmak üzere 50 çocuk dahil edilmiştir. Kontrol grubuna farklı terapiler alan fakat ergoterapi almayan çocuklar dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen çocukların ailelerinin gönüllü onam formu imzaları alınarak katılımları onaylanmıştır. Çalışmanın başında iki gruba da özgün olarak hazırlanan Ekran Maruziyet Anketi ve Denver-II Gelişimsel Tarama Envanteri uygulanmıştır. Çalışmanın hem başında hem de sonunda ise iki gruba da Duyu Profili Testi uygulanmış ve çalışmanın başında ve sonunda elde edilen test sonuçları karşılaştırılmıştır. Çalışmanın istatistiksel analizi Çalışmadan elde edilen veriler IBM SPSS 26.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, the use of technological devices has increased in children as well as adults. Accordingly, the exposure time to the screen has also increased. Many sensorial and behavioral problems arise in children exposed to screen. The aim of this study is to examine the effect of occupational therapy on the elimination of sensory and behavioral problems in children exposed to screens. The study included 50 children, 25 in the control group and 25 in the intervention group, living in Pendik and Çekmeköy districts of İstanbul province. Children who receive different therapies but not occupational therapy included in control group. The voluntary consent form was signed by the families of children included in the study and their participation was approved. At the beginning of the study, the Screen Exposure Questionnaire and the Denver-II Developmental Screening Inventory, which were originally prepared, were applied to both groups. The Sensory Profile Test was applied to both groups both at the beginning and the end of the study and the test results were compared. Statistical analyzes of the study was done by using the data obtained from study in the IBM SPSS 26.0 package program.