Farklı hacimlerde yapılan yarım skuat egzersizinin sıçrama performansına akut etkisi
Acute effect of different volumes half squat exercise on squat jump performance
  1. Tez No: 749610
  2. Yazar: PELİN GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL UTKU ALEMDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı hacim statejileri kullanılarak yapılan skuat egzersizinin sıçrama performansı üzerine akut ekisini karşılaştırmaktır. Bu amaçla sporcuların önce yüksüz (S1) skuat sıçrama performansları belirlenmiş, daha sonra 1Tekrarlı Maksimal (1 TM)'nin %80'inde 6 tekrar (6T), %10 hız kaybına denk gelecek tekrar (HK10), %20 hız kaybına denk gelecek tekrar (HK20) ve tükenene kadar yapılan tekrar (TKT) ile skuat yaptırılmıştır. Her skuat egzersizi arasında en az 72 saat ara verilmiştir. Bu 4 farklı hacim stratejisinin her birinden sonra 4 dakika dinlenme verilerek sporcuların skuat sıçrama performansı belirlenmiştir. Direnç antrenmanı yapan on sekiz erkek (ortalama±standart sapma; yaş: 24.0±3.5 yıl; vücut kütlesi: 78,3±5,5 kg; boy: 179,3±7,0 cm; 1 TM yarım skuat: 110,8±11,9 kg) bu çalışmaya gönüllü olarak katılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of study was to evaluate the acute effect of different volume half-squat exercise on squat jump performance. Eighteen resistance-trained men(mean+ standart deviation; age: 24.0±3.5 year; body mass: 78.3±5.5 kg; height: 179.3±7.0 cm; 1 RM half squat: 110.8±11.9 kg) voluntarily performed squat jump(SQJ) under unloaded (S1) and four different velocity loss condition (T6: six repetitions, TKT: until failure, HK10: velocity loss thresholds 10%, HK20: velocity loss thresholds 20%) after a set of half-squat exercises at %80 of one-repetition maximum (1-RM) separated by at least 72 hours.