Tip 2 diyabetli bireylerin beslenme alışkanlıkları, yeme davranışları, geleneksel, alternatif ve tamamlayıcı tıp kullanım durumlarının ve diyet kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional habits, eating behaviors, traditional, alternative and complementary medicine use conditions and diet quality of individuals with type 2 diabetes
- Tez No: 749631
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR SÖKÜLMEZ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu araştırmada Tip 2 diyabetli bireylerin beslenme alışkanlıkları, yeme davranışları, geleneksel, alternatif ve tamamlayıcı tıp kullanım durumlarının ve diyet kalitesinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışma, Bozüyük Devlet Hastanesi diyet polikliniğine başvuran 85 Tip 2 diyabetli birey üzerinde yürütülmüştür. Bireylerin kişisel bilgileri, diyabet durumları, geleneksel, tamamlayıcı ve alternatif tıp kullanım durumları anket formu aracılığıyla alınmıştır. Ayrıca diyet kalitesini hesaplamak için Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği (ADBÖ), fiziksel aktivite düzeylerini hesaplamak için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu (IPAQ-SF), günlük alınan makro ve mikrobesin ögeleri için besin tüketim kaydı, yeme davranışlarını incelemek için Hollanda Yeme Davranış Anketi (DEBQ) kullanılmıştır. Bireylerin antropometrik ölçümleri araştırmacı tarafından alınmıştır. Çalışmadaki bireylerin kan değerleri Bozüyük Devlet Hastanesi Bilgi Sistemleri programında yer alan hasta dosyalarından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to evaluate the nutritional habits, eating behaviors, traditional, alternative and complementary medicine use cases and diet quality of individuals with Type 2 diabetes. Materials and Methods: This study was conducted on 85 individuals with Type 2 diabetes who applied to the diet outpatient clinic of Bozüyük State Hospital. Individuals' personal information, diabetes status, traditional, complementary and alternative medicine use cases were obtained through a questionnaire. In addition to the questionnaire form, Mediterranean Diet Adherence Scale (MEDAS) to calculate diet quality, International Physical Activity Questionnaire Short Form (IPAQ-SF) to calculate physical activity levels, food consumption record for macro and micronutrients taken daily, to examine eating behaviors Dutch Eating Behavioral Questionnaire (DEBQ) was used. Anthropometric measurements of individuals were taken by the researcher. The blood values of the individuals in the study were taken from the patient files in the Bozüyük State Hospital Information Systems program.