Kan ve kan ürünleri tedarik zinciri ağ optimizasyonu
Blood and blood products supply chain network optimization
- Tez No: 749648
- Danışmanlar: PROF. DR. VECİHİ YİĞİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu çalışma kan ve kan ürünleri tedarik zinciri ağ tasarımı problemini inceleyerek, problemde yer alan sabit ve mobil unsurları aynı anda optimize edebilecek yeni bir karma tamsayılı programlama modeli geliştirmeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Bu çalışmada geliştirilen matematiksel model karma tamsayılı programlama ile formüle edilmiştir. Ayrıca problemin büyük boyutlu hali için iki yeni sezgisel çözüm yaklaşımı tasarlanmıştır. Bu yaklaşımlardan bir tanesi sistematik bir şekilde problem verisini alt parçalara ayırarak uygun çözümü elde etmektedir. Diğeri ise geliştirilen matematiksel modeli birbirine bağımlı iki ayrı alt modele ayırarak uygun çözüm elde etmektedir. Bulgular: Kızılay'ın kan tedarik zinciri gerçek hayat vaka çalışması olarak incelenmiştir. Mevcut duruma kıyasla matematiksel model test probleminde %20 civarında iyileştirme sağladığı, büyük boyutlu problemlerde ise geliştirilen sezgisel çözümlerin mevcut duruma göre %19 ile %21 arasında iyileştirme sağladığı gösterilmiştir. Sonuç: Kan tedarik zinciri ağ tasarımı problemi için önerdiğimiz modelin ve büyük boyutlu problemler için geliştirdiğimiz çözüm yöntemlerinin gerçek hayat uygulaması ile verdiği sonuçlar incelendiğinde, mevcut duruma göre iyileştirme sağladığı tespit edilmiştir. Ayrıca karar vericilere alternatif ağ tasarımları ile farklı politikalar izleyebilmelerine de olanak sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
simultaneously optimize the fixed and mobile elements in the problem by examining the blood and blood products supply chain network design problem. Method: The mathematical model developed in this study is formulated by mixed integer programming. In addition, two new heuristic solution approaches are designed for the large-scale version of the problem. One of these approaches systematically divides the problem data into sub-parts and obtains the feasible solution. The other one obtains a feasible solution by dividing the developed mathematical model into two separate sub-models that are dependent on each other. Findings: Red Crescent's blood supply chain is analyzed as a real-life case study. Compared to the current situation, it has been shown that the mathematical model provides about 20% improvement in the test problem, and the heuristic solutions developed for large-size problems provide an improvement between 19% and 21% compared to the current situation. Results: When the results of the model we proposed for the blood supply chain network design problem and the solution methods we developed for large-scale problems with real life applications are examined, it has been determined that it provides improvement according to the current situation. In addition, decision makers are provided with the opportunity to follow different policies with alternative network designs.