Kültür endüstrisi bağlamında çağdaş moda fotoğrafında yaygınlaşan deadpan estetiği
Deadpan aesthetics which was committed in contemporary fashion photography in the context of the culture industry
  1. Tez No: 749690
  2. Yazar: KÜBRA TİMUR DİLBER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUZAN ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada kültür endüstrisi kuramı çerçevesinde moda fotoğrafında kullanılan deadpan estetiği kavramı incelenmiştir. Yirminci yüzyılın ilk çeyreğinde ortaya çıkan Deadpan kavramı, ifadesiz, donuk yüz anlamına gelmektedir. İnsanın duygularını karşı tarafa gösterebilecek herhangi bir mimikten arınmış haliyle açıklanan Deadpan, 1990'lı yıllardan itibaren fotoğraf sanatında sıkça görülen estetik biçimi olarak kabul edilmiştir. Fotoğraf alanında bu estetik biçiminden birçok fotoğraf sanatçısı faydalanmış ve moda fotoğrafı çalışmalarında da deadpan estetiği sıklıkla görülmüştür. Bu çalışmada çağdaş moda fotoğrafında deadpan estetiğinin kullanım yerleri incelenmiş, geçmişten bugüne moda fotoğrafının tarihsel süreci açıklanmıştır. Geçmişte yer alan ve güncel moda fotoğrafı örneklerinin incelendiği bu çalışma ile Deadpan estetiğinin tarihsel seyri açıklanmış ve gerçekleştirilen moda çekimleri ile bu estetiğin kullanım şekli örneklendirilmiştir. Bu çalışma kapsamında gerçekleşen moda fotoğrafları, Deadpan adlı sanal fotoğraf sergisinde 19 Mayıs 2022 – 30 Haziran 2022 tarihleri arasında çevrimiçi olarak yayınlanmıştır. Toplamda 50 adet moda fotoğrafının bulunduğu proje kapsamında beş adet model yer almış ve toplamda on yedi farklı kıyafet kombini gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of deadpan aesthetics used in fashion photography was examined within the framework of culture industry theory. The concept of Deadpan, which emerged in the first quarter of the twentieth century, means an expressionless, dull face. Deadpan, which is described as being free of any mimics that can show human emotions to the other side, has been accepted as an aesthetic form frequently seen in the art of photography since the 1990s. Many photographers have benefited from this aesthetic form in the field of photography and the deadpan aesthetic has been frequently seen in fashion photography works. In this study, the places of use of deadpan aesthetics in contemporary fashion photography are examined, and the historical process of fashion photography from past to present is explained. In this study, in which past and current fashion photography examples are examined, the historical course of Deadpan aesthetics is explained and the fashion shoots and the way this aesthetic is used are exemplified. Fashion photographs made within the scope of this work were published online between 19 May 2022 – 30 June 2022 in the virtual photography exhibition Deadpan. Within the scope of the project, which includes 50 fashion photographs in total, five models were included and a total of seventeen different outfit combinations were realized.