Ayıplı taşınır satımlarında tüketicinin sahip olduğu seçimlik hakları
Optional rights of the consumer in the sales of defective movables
- Tez No: 749703
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKİM AZİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Hızla gelişen sanayi ve bunu etkileyen teknolojik gelişmeler birçok firmanın pazara her geçen gün kalite ve fiyat bakımından farklı ürün sunmasını sağlamıştır. Bu ürünler tüketicilerin ihtiyaçlarının karşılanmasını kolaylaştırmasının yansıra beraberinde farklı sorunları da ortaya çıkarmıştır. Tüketicilerin ihtiyacını karşılayan mal ve hizmetler, fiyat, kalite, güvenlik, sağlık garanti, teknik servis gibi birtakım konularda da mağduriyetleri beraberinde getirmiştir. Günümüzde işletmeler çeşitli satış politikalarıyla, pazar paylarını arttırmak, yüksek kazançlar elde etmek amacıyla tüketicileri etik olmayan yöntemlerle kendi çıkarları doğrultusunda yönlendirebilmektedir. Tüketicinin korunması yolunda atılan adımların temelinde; tüketici ile üretici/sağlayıcı/satıcı arasında bulunan adaletsizliği ortadan kaldırmak yer alır. Tüketiciler; yasaların kendilerine sağladığı yasal hakların farkında, bilincinde değillerdir Bu da tüketicileri birçok yönden mağdur olmalarına sebep olmaktadır. Bu konular tüketici korunması ihtiyacını gündeme getirmiş ve tüketici haklarının ne derece önemli olduğunu ortaya koymuştur. Çalışmanın amacı tüketicinin satın alma sonrasında karşılaşabileceği mağduriyet durumunda kendilerine yasa tarafından hakların incelenmesi bu hakların nasıl kullanılacağının araştırılmasıdır. Bu tezin konusu ayıplı taşınır satımlarında tüketicinin sahip olduğu haklardan olan seçimlik hakkı oluşturmaktadır. İlk bölüm olarak tüketici ve tüketici hukuku kavramlarına; ikinci bölümde 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunda ayıplı mal ve ayıplı hizmet kavramları; son bölüm olarak üçüncü bölümde de ilgili kanun kapsamında tüketicinin bu haklarını kullanması kullanım şartları ve sahip olduğu seçimlik hakları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapidly developing industry and the technological developments affecting it have enabled many companies to ofter different products in terms of quality and price to the market day by day. These products, besides making it easier to meet the needs of consumers, also revealed different problems. Goods and Services that meet the needs of consumers have also brought grievances in some issues such as price,quality,safety,health guarantee,technical service. Today, with various sales policies, businesses can manipulate consumers with unethical methods in order to increase their market share and gain high profits. On the basis of the steps taken to protect the consumer,eliminating the injustice between the consumer and the producer/supplier/seller.Cosumers; They are not aware of the legal rights provided to them by the law which causes them to suffer in many ways. These issues brought up the need for consumer protection and revealed how important consumer rights are The aim of the study is to examine the rights of the consumer by law in case of victimization that the consumer may encounter after the purchase and to investigate how these rights will be used. The subject of this thesis. İs the right of choice,Which is one of the rights of the consumer in the sale of the defective movables as the first part, the concepts of consumer and consumer law in the second part,the concepts of defective goods and defective services in the law no 6502 on the Protection Of Consumers As the last part in the third part the consumer's use of these rights within the scope of the relevant law the terms of use and the optional rights he has are examined.