Tıbbi müdahalelerde aydınlatılmış onam (Rıza) kavramının geçerliliğinin tartışılması ve danıştay ve yargıtay kararları ışığında değerlendirilmesi
An elaboration on the validity of the concept 'Informed consent' in light of the verdicts of Turkey's court of cassation and council of state
- Tez No: 749707
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÇINARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Kişinin vücut bütünlüğüne yönelik yapılan ve kural olarak hukuka aykırı kabul edilen tıbbi müdahalelerin, hukuka uygun hale gelebilmesinin önemli bir şartı hastanın aydınlatılmış rızasının bulunmasıdır. Kişilerin kendi geleceğini belirleme hakkı ve kişi özerkliğine saygı ilkesi gereğince, kimse rızası olmadan bir tıbbi müdahaleye zorlanamaz. Rızanın geçerli olabilmesi için mutlaka aydınlatılmış olması gerekir. Bu bağlamda tıbbi müdahale uygulayacak sağlık çalışanı hastasını teşhis, önerilen tedavi, muhtemel komplikasyonlar, olası riskler, maliyet, ilaçlar ve ilaçların yan etkileri, alternatif tedavi yöntemleri ve tedaviyi reddetmesi halinde yaşanabilecek olumsuzluklar hakkında bilgilendirmelidir. Aydınlatma ve rıza yükümlülüğünün yerine getirilmemesi halinde hekimin ceza hukuku ve özel hukuk kapsamında hukuki sorumluluğu doğacaktır.
Özet (Çeviri)
Patient's informed consent is a significant precondition for medical inteventions to be considered lawful. Individuals' right to determine their own future and the principle of respect to their autonomy necessitate that no one can be coerced to undergo medical intervention without consent. For the consent to be valid, it must be an informed one. In this vein, medical staff must inform the patient about the suggested treatment, possiple complications, probable risks, costs, medications and their side effects, alternative treatment methods and negative implications of rejecting the treatment. If the obligation to inform and to ask for consent is not observed, the physician will bear responsibility with respect to criminal and civil law.