Liderlik stilinin kurumsal yaratıcılığa etkisi
The effect of leadership style on corporate creativity
  1. Tez No: 749708
  2. Yazar: SHAYMAA SABEEH M. MOHSİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET MURAT TUNÇBİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı; liderlik tarzlarının kurumsal yaratıcılık üzerindeki etkisini belirlemektir. Bu kapsamda Bağdat valiliğine bağlı olarak faaliyet gösteren insan kaynakları departmanı, kanalizasyon ve su dairesi ile proje dairesi başkanlığı bünyesinde çalışan 332 personel üzerinde bir alan çalışması gerçekleştirilmiştir. Söz konusu kişilerden verilere yüzyüze anket tekniği yardımıyla toplanmıştır. Ankette“Liderlik Tarzları ve Kurumsal Yaratıcılık”ölçekleri kullanılmıştır. Liderlik Tarzları ölçeği; Tunçbilek ve Kaya (2020) ve Kurumsal Yaratıcılık ölçeği; Balay'dan (2010) alınmıştır. Toplanan veriler SPSS20 ve AMOS20 istatistik paket programları kullanılarak analiz edilmiştir. Bu kapsamda öncelikle verilerin geçerlilik ve güvenirliği test edilmiştir. Ölçeklerin geçerliliği için Açıklayıcı ve Doğrulayıcı Faktör analizleri yapılmıştır. Güvenirliği için ise Cronbach Alpha değerleri belirlenmiştir. Analizler sonucunda Bağdat Valiliğine bağlı kurumlarda görev alan yöneticilerin kısmen demokratik ve serbestiyetçi oldukları, ancak otoriter liderlik tarzına daha fazla sahip oldukları belirlenmiştir. Liderlik tarzlarına bağlı olarak söz konusu kurumlarda bireysel ve toplumsal yaratıcılığın orta düzeyde, yönetsel yaratıcılığın ise düşük düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada liderlik tarzlarına ve kurumsal yaratıcılığa ilişkin algının personelin bazı demografik özellikleri açısından anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca çalışmada liderlik tarzlarının bireysel, toplumsal ve yönetsel yaratıcılık üzerindeki etkisine bakılmıştır. Yapılan analiz sonucunda demokratik liderliğin toplumsal yaratıcılığı; serbestiyetçi liderlik tarzının da yönetsel yaratıcılığı etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; To determine the effect of leadership styles on corporate creativity. In this context, a field study was carried out on 332 personnel working under the human resources department, the sewerage and water department and the project department operating under the Baghdad governorate. Data were collected from the people in question with the help of face-to-face survey technique.“Leadership Styles and Institutional Creativity”scales were used in the survey. Leadership Styles scale; Tunçbilek and Kaya (2020) and Corporate Creativity scale; Taken from Balay (2010). The collected data were analyzed using SPSS20 and AMOS20 statistical package programs. In this context, first of all, the validity and reliability of the data were tested. Explanatory and Confirmatory Factor analyzes were performed for the validity of the scales. Cronbach Alpha valuee were determined for its reliability. As a result of the analysis, it has been determined that the administrators working in the institutions affiliated to the Baghdad Governorate are partially democratic and liberal, but have more authoritarian leadership style. Depending on the leadership styles, it has been determined that individual and social creativity is at a medium level and managerial creativity is at a low level in these institutions. In the study, it was determined that the perception of leadership styles and corporate creativity differed significantly in terms of some demographic characteristics of the personnel. In addition, the effect of leadership styles on individual, social and managerial creativity was examined in the study. As a result of the analysis, social creativity of democratic leadership; It has been determined that liberal leadership style also affects managerial creativity.