Güney Bulgaristan'da Alevilik-Bektaşilik (Kırcaali-Hasköy örneği)
Alevism-Bektashism in the Southern Bulgaria (Kardzhali-Haskovo examples)
  1. Tez No: 749737
  2. Yazar: AYŞENUR CANBAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Araştırmamız Güney Bulgaristan'da yer alan Haskova ve Kırcaali merkezi ile bu yerleşim yerlerinde yaşayan Alevilerin dinî eğilimini konu edinmektedir. Araştırmamızın amacına uygunluğu sebebiyle bilimsel araştırma yöntemlerinden anket yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmaya Güney Bulgaristan bölgesine bağlı Kırcaali ve Hasköy'de yaşayan Alevi-Bektaşi inanışa sahip olan, gönüllü 201 kişi katılmıştır. Katılımcılara 40 soru sorarak uyguladığımız anketlerde ilk olarak betimsel tanımlayıcı sorulara yer verilmiştir. Betimsel tanımlayıcı sorularla deneklerin“cinsiyet, yaş, doğum yeri, öğrenim durumu, aylık geliri, medeni hali, mesleği, bildiği diller, Türkçe düzeyi, Türkçe öğrenme kaynakları ve Bulgarca düzeyi”gibi durumları tespit edilmiştir. Anketin ikinci kısmında ise Hasköy ve Kırcaali'de Alevilik ile ilgili sorulardan elde edilen bilgiler yer almaktadır. Deneklerin tercihlerinin ve verdiği bilgilerin SPSS ortamında tablo haline getirerek frekans ve yüzde oranları elde edilmiştir. Bazen de çapraz tablolar yapmak suretiyle dağılım ve eğilimler tespit edilmeye çalışılmıştır. Böylelikle elde edilen bulgular yorumlanmak suretiyle ankete katılanların eğilimleri, tercihleri ve bunların nedenleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışma bulguları göze alındığında Güney Bulgaristan'da yaşayan Alevilerin günümüzde de etnik kimliklerini koruduklarını, inançlarını yaşamaya devam ettiklerini, Bulgaristan devletiyle ve Bulgaristan'da yaşayan farklı dinî gruplarla uyum içerisinde oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Main subject of this thesis is inclination of Alevism in Haskovo and Kardzali cities which is in South Bulgaria. We choise survey method which is one of the scientific questionnare method because of ability. 201 Alewi and Bektashi member who are leaving in South Bulgaria, Kardzali and Haskovo are join this survey. Total questions were 40 and we started with descriptive quesions. In these descriptive questions, we tried to describe“member's sex, age, birth place , education , monthly salary , marital status , job , languages knowledge , Turkish language level , where to learn Tukish and Bulgarian language level ”. Second part of survey include questions about Alevism which in Haskovo and Kardzali. After create a table on SPSS software with members choise and supplied information, we had frequency and percentence. We sometimes tried to define distribution and inclinaion with crosstab. So after these findings exposition, we tried to reach member's inclinations and member's choises and its reason. According to thesis results, Alewi people who are leaving in South Bulgaria are still protect their ethnic identity, contunie to their religious life, cohesion with Bulgarian state and another religion people in Bulgaria.