Depo raf sistemlerinin Grafik Teorisi ve Matris Yöntemiyle optimizasyonu
Optimization of warehouse racking systems by Graph Theory and Matrix Approach
- Tez No: 749772
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN DÜNDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma ile minimum maliyetli, maksimum kapasiteli, depolama alanı hacmini maksimum kullanan, ürünlere ulaşımı en kolay olan, ürünlerin en hızlı şekilde raflara yerleştirilmesine ve raflardan alınmasına imkân tanıyan depo raf sitemini belirlemek amaçlanmıştır. Depo raf sistemi alternatiflerini değerlendirmek için birim maliyet, kapasite, ürün çeşitliliği, günlük işlem hacmi ve hacim verimi kriterlerine göre Grafik Teorisi ve Matris Yöntemi ile depo raf sistemi alternatiflerinin performans indeksleri hesaplanmıştır. Depo raf sistemi değerlendirme uygulamaları seramik sağlık gereçleri alanında faaliyette bulunan bir firmaya ait 35.080 m3 hacimli bir depo için yapılmıştır. Ürün özellikleri ve depodaki ihtiyaçlara göre seramik sağlık gereçleri deposu için depo raf sistemi alternatiflerinin ön değerlendirmesi sonucunda uygulanabilir olan alternatifler; sırt sırta, dar koridor ve çift derinlikli raf sistemi olarak belirlenmiştir. Depo raf sistemi alternatiflerinin performans indeks hesaplamaları iki senaryoya göre yapılmıştır. Birinci senaryoda yatırım maliyetlerine göre, ikinci senaryoda yatırım maliyetleri ile birlikte 10 yıllık kullanım maliyetlerine göre hesaplamalar yapılmıştır. Yatırım maliyetlerine göre yapılan hesaplamalar sonucunda depo raf sistemi alternatiflerinin performans indeksleri şu şekilde bulunmuştur: Dar koridor raf sistemi 6.41, çift derinlikli raf sistemi 5.51, normal koridor raf sistemi 4.75, geniş koridor raf sistemi 3.73. Yatırım ve 10 yıllık kullanım maliyetlerine göre yapılan hesaplamalar sonucunda depo raf sistemi alternatiflerinin performans indeksleri şu şekilde bulunmuştur: Dar koridor raf sistemi 6.47, çift derinlikli raf sistemi 5.51, normal koridor raf sistemi 4.42, geniş koridor raf sistemi 3.18. Hesaplanan performans indekslerine göre iki senaryo içinde depo alanının verimli ve etkin kullanım amaçlarını gerçekleştirebilmede en iyi olan depo raf sisteminin dar koridor raf sistemi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this study, it is aimed to determine warehouse racking system that has minimum cost, maximum capacity, maximum use of storage space volume, easiest to access products, and allowance for products to be placed on the racks and removed from the racks in the fastest way. In order to evaluate warehouse racking system alternatives, performance indexes of warehouse racking system alternatives were calculated using Graph Theory and Matrix Approach according to the unit cost, capacity, product variety, daily transaction volume and volume efficiency criteria. Warehouse racking system evaluation applications were made for a warehouse with a volume of 35,080 m3 belonging to a company operating on ceramic sanitary ware. As a result of the preliminary evaluation of the warehouse racking system alternatives for the ceramic sanitary ware warehouse according to the product features and the needs in the warehouse; warehouse racking system alternatives that can be applied were determined as back to back, narrow aisle and double deep racking system. Performance index calculations of warehouse racking system alternatives were made according to two scenarios. Calculations were made according to the investment costs in the first scenario, and according to the 10-year usage costs together with the investment costs in the second scenario. As a result of the calculations made according to the investment costs, the performance indexes of the warehouse racking system alternatives were found as follows: Narrow aisle racking system 6.41, double deep racking system 5.51, normal aisle racking system 4.75, wide aisle racking system 3.73. As a result of calculations made according to investment costs and 10-year usage costs, the performance indexes of warehouse racking system alternatives were found as follows: Narrow aisle racking system 6.47, double deep racking system 5.51, normal aisle racking system 4.42, wide aisle racking system 3.18. According to the calculated performance indexes it has been concluded that the narrow aisle racking system is the best warehouse racking system to achieve the efficient and effective use of the warehouse space in two scenarios.