Farklı vücut kitle indeksine sahip yetişkinlerin beslenme bilgi düzeyleri ile sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional knowledge levels and healthy lifestyle behaviors of adults with different body mass index
  1. Tez No: 749773
  2. Yazar: MEHMET ALİ EKİNCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR MENDEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Sağlık Eğitimi, Nutrition and Dietetics, Public Health, Health Education
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, yetişkinlerin vücut kitle indeksleri ile sağlıklı yaşam davranışları ve beslenme bilgi düzeyleri arasındaki ilişkinin tespit edilmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışmaya 18-65 yaş arası 85 gönüllü katılmıştır. Kesitsel olarak yapılan bu çalışmaya dâhil edilen bireylerin demografik bilgilerinin tespit edilmesi için“Tanıtıcı Özellikler Anket Formu”, beslenme bilgi düzeylerini tespit etmek için“Yetişkinlerde Beslenme Bilgi Düzeyi Ölçeği(YETBİD)”ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının tespiti için“Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II (SYBD)”kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler, SPSS istatistik programında Otomatik Doğrusal Modelleme yöntemi ile işlenmiştir. Bireylerin Vücut Kitle İndeksi (VKİ) değerlerinde gözlenen varyasyonun %46,6'lık bir kısmı bu bireylerin cinsiyetleri, alkol kullanma durumları ve yaşları tarafından açıklanabilmektedir. Çalışmadan elde edilen diyagramdan yararlanılarak oluşturulan regresyon eşitliği ve bu eşitlikten yararlanılarak yapılan tahminlerdeki doğruluk derecesi SYBD için R2düz.=55.8%, YETBİD için R2düz.=36,7% olarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak VKİ'nin yaş, cinsiyet ve alkol gibi değişkenlerden etkilendiği görülmüştür. SYBD ölçeğinden geleceğe umutla bakma ve başkalarına ilgi, sevgi göstermek ile YETBİD ölçeğinden koyu renkli sebze ve meyvelerin faydası, günlük besin tercihi, şeker hastalarının besin tercihi, besinlerin şeker içeriği, vitamin ve mineralleri alınma yöntemi ve doymuş yağ ile ilgili bilgiler VKİ'ni pozitif yönde etkilerken; SYBD ölçeğinden yaşam farkındalığı, konuşma ve uzlaşma becerileri, kendine zaman ayırma, süt ve süt ürünleri tercihi, uyku öncesi motivasyon, vücut kontrolü ve kahvaltı yapmak ile YETBİD ölçeğinden gıdalardan alınan yağ miktarı bilgisi ile Vitamin, mineral ve işlenmiş gıda bilgilerinin VKİ'ni negatif yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between adult body mass indexes, healthy lifestyle behaviors and nutritional knowledge levels. 85 volunteers between the ages of 18-65 participated in the study.“Descriptive Characteristics Questionnaire Form”to determine the demographic information of the individuals included in this cross-sectional study,“Nutrition Knowledge Level Scale for Adults (YETBİD)”to determine their nutritional knowledge level, and“Healthy Lifestyle Behaviors Scale II”to determine healthy lifestyle behaviors. (SYBD)" was used. The data obtained from the study were processed with the Automatic Linear Modeling method in the SPSS statistical program. 46.6% of the variation observed in the Body Mass Index (BMI) values of individuals can be explained by the gender, alcohol use status and age of these individuals. The regression equation created by using the diagram obtained from the study and the accuracy in the predictions made using this equation were determined as R2flat.=55.8% for SYBD and R2flat.=36.7% for YETBİD. As a result, it was observed that BMI was affected by variables such as age, gender and alcohol. Looking to the future with hope and showing interest and love to others from the SYBD scale, and information about the benefits of dark-colored vegetables and fruits, daily food preference, the food preference of diabetics, the sugar content of foods, the method of obtaining vitamins and minerals, and saturated fat from the YETBİD scale positively affect BMI while affecting; Life awareness, speaking and reconciliation skills, taking time for oneself, preference for milk and dairy products, motivation before sleep, body control and having breakfast from the SYBD scale, and the amount of fat from food and vitamin, mineral and processed food information from the YETBİD scale negatively affected BMI was found to be affected.