Kriyojel yamalardan asetilsalisilik asit salımı
Release of acetylsalicylic acid from cryogel patches
- Tez No: 749796
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Kontrollü salım sistemleri, ilacın hedef bölgeye ulaştırılması sırasında ilaç dozunun azaltılması, dozaj aralığının genişletilmesi ve yan etkilerin en aza indirilmesi gibi özelliklere sahiptir. Kontrollü salım sistemlerinde ilacın bölgesel implantasyon yöntemiyle hedef bölgeye taşınması dozun ve yan etkilerin azaltılması açısından önemli bir faktördür. Kontrollü salım sistemlerinde kullanılan biyomalzemelerin biri de kriyojellerdir. Çözücünün donma sıcaklığında hazırlanan jel matrislere kriyojel denilmektedir. Gözenek oluşturucu olarak toksik organik maddeler içeren birçok polimerden farklı olarak kriyojellerde gözenek oluşturucu malzeme buz kristalleridir. Ayrıca, esneklik ve yüksek mekanik stabilite gibi avantajlarından dolayı kontrollü salım için ideal taşıyıcılardır. Bu çalışmada, HEMA ve DMAEMA temelli kriyojellerden yamalar hazırlanmış olup bu yamalardan ASA salımı incelenmiştir. Kriyojellerin kimyasal yapıları FT-IR ile incelenmiş olup şişme özellikleri ve makro gözeneklilikleri de belirlenmiştir. Kriyojellerin genel yapısını ve gözenekliliğini incelemek için hem optik mikroskobu hem de alan emisyon taramalı elektron mikroskobu (FE-SEM) kullanılmıştır. İlaç yükleme çalışmalarında, hem DMAEMA oranının hem de ilk ASA derişimlerinin yükleme içeriğine ve kapsülleme verimliğine etkileri analiz edilmiş ve DMAEMA ve ASA derişimin artması yükleme içeriğini ve kapsülleme verimliğini arttırdığı saptanmıştır. Ortam pH'sının ASA salım hızı üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla in vitro salım deneyleri yapılmıştır. Salım deneylerine göre, kümülatif salım yüzdelerinin pH 6.0, pH 7.4 ve pH 9.0'da 3 saat sonra sırasıyla %50.3, %56.7 ve %69.4'e ulaştığı bulunmuştur. Bununla birlikte, 24 saatin sonunda ise bu değerler sırasıyla %64.4, %71.3 ve 79.3 olarak sabit bir salım hızına ulaşmıştır. Sonuçlar pH'nın kriyojel yamalardan ASA salımını güçlü bir şekilde etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Controlled release systems possess features such as reducing the drug dose, expanding the dosage interval, and minimizing side effects during the delivery of the drug to the target area. In controlled release systems, the regional implantation method for transporting the drug to the target area is crucial for reducing the dose and side effects. Molecule-sensitive polymers can be synthesized using molecular imprinting technology. The production of environmentally responsive smart polymers using this technique has increased interest in the field of controlled drug release. Cryogels are one of the biomaterials used in controlled release systems. Cryogels are gel matrices prepared at the freezing temperature of the solvent. Unlike many polymers containing toxic organic substances as pore formers, cryogels use ice crystals as the pore-forming material. Additionally, due to advantages such as biocompatibility, flexibility, and high mechanical stability, cryogels are ideal carriers for controlled release. In this study, patches were prepared from HEMA and DMAEMA based cryogels and ASA release from these patches was examined. The chemical structures of cryogels were examined by FT-IR, and their swelling properties and macroporosity were also determined. Both optical microscopy and field emission scanning electron microscopy (FE-SEM) were used to examine the overall structure and porosity of cryogels. In drug loading studies, the effects of both DMAEMA ratio and initial ASA concentrations on the loading content and encapsulation efficiency were analyzed and it was determined that increasing the DMAEMA and ASA concentrations increased the loading content and encapsulation efficiency. In vitro release experiments were performed to examine the effects of ambient pH on the ASA release rate. According to the release experiments, the cumulative release percentages were found to reach 50.3%, 56.7% and 69.4% after 3 hours at pH 6.0, pH 7.4 and pH 9.0, respectively. However, at the end of 24 hours, these values reached a constant release rate of 64.4%, 71.3% and 79.3%, respectively. The results show that pH strongly affects ASA release from cryogel patches.