Preparation and characterization cibacron blue F3GA attached poly(acrylamide-allylglycidyl ether) cryogels for albumin purification from human plasma
İnsan plazmasından albumin saflaştırılması için cibacron blue F3GA takılı poli(akrilamid-allil glisidil eter) kriyojellerin hazırlanması ve karakterizasyonu
- Tez No: 202409
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. NALAN TÜZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Poli(akrilamid-allil glisidil eter) [poli(AAm-AGE)] kriyojeli monomerlerin sulu çözeltilerinin cam bir kolon içerisinde dondurulmasıyla gerçekleştirilen yığın polimerizasyonu ile hazırlandı. Eridikden sonra, monolitik kriyojel, 10-100?m boyutunda gözeneklere sahip sürekli polimerik bir matriks oluşturdu. Cibacron Blue F3GA, epoksi grupları üzerinden poli(AAm-AGE) kriyojeline kovalent olarak immobilize edildi. Poli(AAm-AGE) kriyojeli, şişme testi, FTIR, taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve elemental analiz ile karakterize edildi. Poli(AAm-AGE) monolitik kriyojelinin denge şişme oranı 6,84 g H2O / g kriyojel olarak bulundu. 68,9 ?mol Cibacron Blue F3GA/ g kriyojel içeren poli(AAm-AGE) kriyojeli, sulu çözelti ve insan plazmasından insan serum albumin (HSA) adsorpsiyon-desorpsiyon çalışmalarında kullanıldı. HSA' in spesifik olmayan adsorpsiyonu 0,2 mg/g olarak bulundu. Sulu çözeltiden maksimum HSA adsorpsiyon miktarı, pH 5'de 27 mg/g olarak bulundu. En yüksek HSA adsorpsiyonu, %92 saflıkla plazmadan sağlandı (74,2 mg/g). Cibacron Blue F3GA takılı poli(AAm-AGE) kriyojelinden HSA'nin desorpsiyonu 0,5 M NaCl içeren 0,1 M Tris/HCl tamponu kullanılarak gerçekleştirildi. Adsorpsiyon kapasitesinde herhangi bir azalma olmaksızın, poli(AAm-AGE) kriyojeli ile HSA'nin tekrarlanabilir bir şekilde adsorlanıp desorplandığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
Poly(acrylamide-allyl glycidyl ether) [poly(AAm-AGE)] cryogel was prepared by bulk polymerization which proceeds in aqueous solution of monomers frozen inside a glass column (cryo-polymerization). After thawing, the monolithic cryogel contains a continuous polymeric matrix having interconnected pores of 10-100 ?m size. Cibacron Blue F3GA was immobilized by covalent binding onto poly(AAm- AGE) cryogel via epoxy groups. Poly(AAm-AGE) cryogel was characterized by swelling studies, FTIR, scanning electron microscopy and elemental analysis. The equilibrium swelling degree of the poly(AAm-AGE) monolithic cryogel was 6.84 g H2O/g cryogel. Poly(AAm-AGE) cryogel containing 68.9 ?mol Cibacron Blue F3GA/g were used in the adsorption/desorption of human serum albumin (HSA) from aqueous solutions and human plasma. The non-specific adsorption of HSA was very low (0.2 mg/g). The maximum amount of HSA adsorption from aqueous solution in phosphate buffer was 27 mg/g at pH 5.0. Higher HSA adsorption value was obtained from human plasma (up to 74.2 mg/g) with a purity of 92%. Desorption of HSA from Cibacron Blue F3GA attached poly(AAm-AGE) cryogel was obtained using 0.1 M Tris/HCl buffer containing 0.5 M NaCl. It was observed that HSA could be repeatedly adsorbed and desorbed with poly(AAm-AGE) cryogel without significant loss in the adsorption capacity.