İlaç taşıma sistemlerinde kullanılmak üzere grafen katkılı nanokompozit üretimi
Production of graphene added nanocomposite for use in drug delivery systems
  1. Tez No: 749795
  2. Yazar: HATİCE DİLAY YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR GÖKHAN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
İlaç taşıma sistemleri, hedefe yönlendirilebilme, yan etkileri azaltma gibi avantajlarından dolayı son yıllarda üzerinde sıklıkla çalışılan bir konu haline gelmiştir. Özellikle grafen türevi (grafen oksit, indirgenmiş grafen oksit, v.b.) ve bazı manyetik nanomalzemeler ilaç taşıma kapasitesi, yüksek yüzey hacim oranı, hedefe yönlendirme kolaylığı, biyouyumlu olmaları gibi çeşitli özellikleriyle ilaç taşıma sistemleri uygulamalarında tercih edilmektedir. Bu tez çalışmasında grafen oksit, LaFeO3 perovskit nanoparçacıkları ve MgFe2O4 manyetik nanoparçacıklardan oluşan kompozit bir yapı oluşturulmuş, ilaç taşıma sistemi platformu olarak kullanılabilirliği incelenmiştir. Grafen oksit üretiminde Hummer's yöntemi, perovskit ve manyetik nanoparçacıkların üretiminde ise Sol-jel yöntemi kullanılmıştır. Üretilen malzemeler belirli oranlarda karıştırılarak kompozit yapı elde edilmiş ve hem yapısal hem de manyetik özellikleri incelenmiştir. Elde edilen bulgular, üretilen kompozit malzemelerin ilaç taşıma sistemlerinde kullanımının gelecek için ümit verici potansiyeli olduğunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Drug delivery systems have become a topic of extensive research in recent years due to their advantages such as targeted delivery and reduction of side effects. Especially, graphene derivatives (graphene oxide, reduced graphene oxide, etc.) and certain magnetic nanomaterials are preferred in drug delivery system applications due to their various properties such as drug-carrying capacity, ease of targeting, and biocompatibility. In this thesis study, a composite structure consisting of graphene oxide, perovskite nanoparticles and magnetic nanoparticles was created, and its suitability as a drug delivery system platform was investigated. The Hummer's method was employed for graphene oxide production, while the Sol-gel method was used for the production of nanoparticles. The produced materials have been mixed in certain proportions to obtain a composite structure, and the analyses have been completed. The outcome of the study supports the promising potential of the produced composite materials for use in drug delivery systems in the future.