Gestasyonel diyabetes mellitus'lu gebelerde serum fibroblast growth factor 21 (FGF-21) düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum fibroblast growth factor 21 (FGF-21) levels in pregnancy with gestational diabetes mellitus
- Tez No: 749819
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ MİHMANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Bu çalışmada 75 gr OGTT yapılarak GDM tanısı almış ve test sonucu normal sınırlarda olan gebelerin klinik özelliklerinin karşılaştırılması, ve serum FGF-21 düzeyinin GDM tanısında kullanılmasının yerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma prospektif, kontrollü kohort çalışması olarak planlanmıştır. 01/12/2021 ve 01/04/2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran, 75 gr OGTT sonucuna göre GDM tanısı alımış 36 gebe ve test sonucu normal sınırlarda olan 36 gebe çalışmaya dahil edilmiştir. Olguların yaşı, obstetrik sonuçları, yenidoğan özellikleri ve FGF-21 de dahil olmak üzere labaratuvar sonuçları kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza katılan 72 kişinin 36 tanesine gestasyonel diyabet tanısı konmuş olup, 36'sının ise gestasyonel diyabet hastalığı bulunmamaktadır. Çalışmamıza katılan kişilerin genel özellikeleri gestasyonel diyabet olanlar ve olmayanlar açısından değerlendirildiğinde yaş, gravida, parite, kilo, doğum kilosu, doğum boyu,doğum haftası, hemoglobin, platelet, ALT, AST açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı ve iki grubun benzer özellik gösterdiği gözlendi(p0,005). FGF-21 değeri ile AFI artışı arasında ise istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptandı. (p=0,003). AFI artışı olan kişilerde FGF-21 ortanca değerinin AFI normal olan gruba göre daha yüksek olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to compare the clinical features of pregnant women who were diagnosed with GDM by performing 75 g OGTT and whose test results were within normal limits, and to evaluate the use of serum FGF-21 level in the diagnosis of GDM. Material and Methods: This study was planned as a prospective, controlled cohort study. Between 01/12/2021 and 01/04/2022 admitted to Sağlık Bilimleri Üniversitesi Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic, 36 pregnant women who were diagnosed with GDM according to 75 g OGTT results and 36 pregnant women whose test results were within normal limits were included in the study. Patient's age, obstetric outcomes, neonatal characteristics, and laboratory results, including FGF21, were recorded. Results: Of the 72 people who participated in our study, 36 were diagnosed with gestational diabetes, and 36 did not have gestational diabetes. When the general characteristics of the people participating in our study were evaluated in terms of those with and without gestational diabetes, no statistically significant difference was found in terms of age, gravida, parity, weight, birth weight, birth length, birth week, hemoglobin, platelet, ALT, AST, and it was observed that the two groups showed similar characteristics(p0.005). A statistically significant difference was found between the FGF-21 value and the increase in AFI (p=0.003). It was observed that the median value of FGF-21 was higher in people with increased AFI compared to the group with normal AFI.