İkinci trimester Apolipoprotein J düzeyinin gestasyonel diabetes mellitusta gebelik sonuçlarını öngörmedeki etkisi
The effect of second trimester Apolipoprotein J levels on predicting pregnancy outcomes in gestational diabetes mellitus
- Tez No: 949902
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; gestasyonel diyabetes mellitus'lu gebelerde, Apolipoprotein J (ApoJ) düzeylerinin, gebelik sonuçlarını (preeklampsi, intrauterin gelişme geriliği [IUGR], preterm doğum) öngörmedeki etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif tanımlayıcı çalışma, 15.07.2024–15.02.2025 tarihleri arasında Ankara Atatürk Sanatoryum Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde yürütülmüştür. Çalışma toplam 90 hasta ile yürütülmüş, GDM tanısı almış 45 gebe çalışma grubunu, 45 sağlıklı gebe kontrol grubunu oluşturmuştur. İkinci trimester serum örneklerinden Apolipoprotein J düzeyleri ELISA yöntemi ile analiz edilmiştir. Gruplar, Apolipoprotein J düzeyleri ve gebelik komplikasyonları açısından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the predictive value of Apolipoprotein J (ApoJ) levels for adverse pregnancy outcomes—specifically preeclampsia, intrauterine growth restriction (IUGR), and preterm birth—in pregnant women diagnosed with gestational diabetes mellitus (GDM). Materials and Methods: This prospective descriptive study was conducted between July 15, 2024, and February 15, 2025, at the Department of Obstetrics and Gynecology, Ankara Atatürk Sanatorium Hospital. A total of 90 pregnant women were enrolled: 45 women with a confirmed diagnosis of GDM constituted the study group, while 45 healthy pregnant women formed the control group. Serum apolipoprotein J levels were measured using the ELISA method from second-trimester samples. The groups were compared in terms of apolipoprotein J levels and pregnancy complications. A p-value of