Fethiye'nin doğal ve kültürel özelliklerinin turizm üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of Fethiye's natural and cultural features on tourism
  1. Tez No: 749826
  2. Yazar: MURAT PALAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Miras ve Miras Alan Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
“Fethiye'nin Doğal ve Kültürel Özelliklerinin Turizm Üzerine Etkilerinin Araştırılması”başlığı ile hazırlanan bu çalışma yerel halk ile yapılan görüşmeler ile birlikte Fethiye ilçesinde var olan ve yerel halk tarafından var olabileceği düşünülen alternatif turizm çeşitleri, Fethiye'nin turizm potansiyeli üzerine hazırlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümü kapsamında Fethiye ilçesinde bulunan turistik değerler belirlenmiş gerekli alanyazın çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümü için ise Fethiye ilçesinde bulunan yerel yönetim idarecileri, esnaflar, turizm sektöründe bulunan çalışanlar ve işyerleri ile görüşme yapılmıştır. Yapılan görüşmeler, görüşme formları ile kayıt altına alınarak istatistiksel analizlere katılmıştır. Yapılan görüşmeler etik sırasında ve sonrasında etik kurallar gereği hiçbir katılımcının kişisel bilgileri paylaşılmamıştır ve analizler sırasında katılımcılara birer kod verilmiştir. Elde dilen veriler sonucunda yerel halkın özellikle altyapı ve üstyapı yatırımları ile birlikte otopark sorununa dikkat çektiği görülmüştür. Ayrıca halkın turizmin 12 aya yayılması için ortak bir düşünce sundukları ve turizmin Fethiye'nin doğal ve kültürel değerlerine zarar vermediği düşüncesine sahip oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, titled“Investigation Of The Effects Of Fethiye's Natural And Cultural Features On Tourism”, was prepared on the tourism potential of Fethiye, the alternative tourism types that exist in Fethiye and are thought to exist by the local people, together with the interviews with the local people. Within the scope of the first part of the study, the touristic values in Fethiye district were determined and the necessary literature study was carried out. For the second part of the study, interviews were conducted with local government administrators, tradesmen, employees in the tourism sector and workplaces in Fethiye district. The interviews were recorded with interview forms and participated in the statistical analysis. During and after the interviews, no participant's personal information was shared in accordance with ethical rules, and a code was given to each participant during the analysis. As a result of the obtained data, it was seen that the local people drew attention to the parking problem, especially with the infrastructure and superstructure investments. In addition, it has been determined that the people offer a common idea for the spread of tourism to 12 months and they have the idea that tourism does not harm the natural and cultural values of Fethiye.