Seçime dayalı konjoint analizi ve süt ürünü seçiminde etkili faktörlerin belirlenmesi
Choise-based conjoint analysis and determination of effective attributes in milk selection
- Tez No: 749825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİRE MİKAİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Konjoint analizi, bireylerin veya grupların tercihlerini ölçmek için en popüler yöntemlerden biridir. Örneğin, tüketicilerin belirli ürünleri ne kadar sevdiğini veya ne kadar değer verdiğini belirler, bu da daha sonra bir satın alma kararına yol açar. Türkiye'de çiğ süt tüketimine rağbet son yıllarda artış göstermektedir. Ama bunun yanı sıra hijyen ve güvenlik açısından da tüketicilerde bazı tedirginlikler olmaktadır. Yapılan çalışmada tüketicinin süt tercihlerini değerlendirmek için seçime dayalı konjoint analizi uygulanmıştır. Bu amaçla Eylül 2020'de Elazığ Merkez ilçesinde 96 katılımcıya anket yapılmış bilgiler toplanmıştır. Çalışmada katılımcılardan 11 süt satınalma profili setini değerlendirmeleri istenmiştir. Her set aynı zamanda“hiçbirini tercih etmiyorum”seçeneğini de içermiştir. Seçim denemesine ek olarak, ankette tüketicilerin demografik ve sosyoekonomik bilgilerinin yanı sıra, süt tüketimine yönelik yaşam tarzı ve tutumları hakkında bilgi de toplanmıştır. Tüketicilerin süt tercih seçimi için ele alınan özellikler, ambalaj türü, etiket durumu, son tüketim tarihi durumu, fiyat ve markayı içermiştir. Analiz sonucunda son tüketim tarihinin, etiket durumunun, fiyat ve ambalajın tüketicilerin tercihi için en önemli özellik olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Conjoint analysis is one of the most popular methods for measuring the preferences of individuals or groups. For example, it determines how much consumers love or value certain products, which then leads to a purchasing decision. The demand for raw milk consumption in Turkey has been increasing in recent years. However, in addition to this, consumers have some concerns in terms of hygiene and safety. In the study, choise-based conjoint analysis was applied to evaluate the milk preferences of the consumer. For this purpose, 96 participants were surveyed in Elazığ Merkez district in September 2020 and information was collected. In the study, participants were asked to evaluate 11 sets of milk purchasing profiles. Each set also included the“no purchase”option. In addition to the choise experiment, the survey collected information about the demographic and socioeconomic information of consumers, as well as their lifestyle and attitudes towards milk consumption. The characteristics considered for consumers' milk preference selection included packaging type, label status, expiry date status, price and brand. As a result of the analysis, it has been revealed that the expiry date, label status, price and packaging are the most important features for consumers' preferences.