21. yy'da oyuncu dansçı:özgün bir dans eseri yaratım sürecinin 'Koreopolitik' kavramı üzerinden değerlendirilmesi
Actor dancer in the 21st century:the evaluation of creating an original dance work based on the concept of 'Choreopolitics'
  1. Tez No: 749855
  2. Yazar: CEYDA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. İLKAY TÜRKOĞLU ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Sahne ve Görüntü Sanatları, Ballet and Dance, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Modern Dans Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Oyun oynamak ile dans etmek arasındaki özdeşlik, bir canlılık ifade formu olarak insan kültürünün öncesinden başlar. Bir diğer yanda ise, insan kültürünün en köklü ögelerinden biri olarak tiyatro vardır. Bu çalışmada, tiyatral alandaki oyunculuk ile dansa içkin oyunculuk kutuplarının insan kültürü içinde gelişen uzlaşmaz çelişkilerine değinilir; ancak, ortalarındaki oyunsu, performatif alanda oynayan, konuşan, rol taşıyan; oyuncu dansçı olarak var olmak problem edilir. Çağdaş dans teorisyeni A. Lepecki'nin literatüre önerdiği“koreopolitik”kavramından beslenilerek bu probleme performatif cevaplar aranır. Dansçı, oyuncu, koreograf kimlikleriyle geçirilen bu süreçte, tiyatro ve çağdaş dans alanlarından doğan örnek işler, hibrit yaklaşım ve yöntemler dikkate alınır. Eser üretim sürecinin felsefi savunuları, J. Huizinga'nın Homo Ludens'inden ve A. Badiou'nun tiyatro ve dans arasındaki kıyaslamasından temel almaktadır. Çalışmaların sonunda ortaya çıkan sonuç ise, performans boyunca, bir özgürlük ısrarı olarak politik hareket etmeyi ve oyun oynamanın motivasyonunu hiç bırakmayan bir oyuncu dansçı olarak sahnede var olmayı gerektiren bir sahne eseridir.
Özet (Çeviri)
The consubstantiality between playing and dancing predates human culture as a form of vitality expression. On the other hand, there is theater, one of the most rooted elements of human culture. In this study, the irreconcilable contradictions of the two poles, acting in the theatrical field and playing immanent to dance, are mentioned. However, existing as an actor dancer through playing, speaking, acting in the playful, performative field between them poses the problem of the research. Proposed by contemporary dance theorist A. Lepecki to the literature, the concept of“choreopolitics”feeds the research to create performative answers to this problem. In this process, spent with the identities of dancer, actor and choreographer, hybrid approaches and methods, sample art works arising from the fields of theater and contemporary dance are considered. The philosophical defenses of the production process are based on J. Huizinga's Homo Ludens and A. Badiou's comparison between theater and dance. The result at the end of the study is a stage work that requires transforming the movement into a political expression throughout the performance and being on stage as an actor dancer who never leaves the motivation to play.