Gerçek zamanlı enerji izleme için nesnelerin interneti tabanlı akıllı sayaç tasarımı
Internet of things based smart meter design for real time energy monitoring
- Tez No: 749861
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKI SOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Akıllı sayaçlar, yeni nesil akıllı şebekelerin vazgeçilmez bir unsurudur. Bu çalışmada enerji verimliliği, uyarlamalı fiyatlandırma ve otomatik veri toplama fonksiyonlarını sağlayabilecek tek fazlı akıllı elektrik sayacının donanım tasarımı gerçekleştirilmiştir. Bununla birlikte geliştirilen akıllı sayaç ile bağlı olduğu yüke ilişkin toplanan elektriksel parametrelerin (akım, gerilim, aktif/reaktif güç, güç faktörü vb.) bulut sunucusuna aktarılması için kullanılabilecek Bluetooth, Wi-Fi, NB-IoT kablosuz haberleşme teknolojileri hakkında bilgi verilmiştir. Tasarlanan akıllı sayaç elektrik şebekesi üzerinde farklı yüklere bağlanarak test edilmiş ve ölçüm değerlerinin geçerliliği doğrulanmıştır. Ayrıca akıllı sayaç okumalarının incelenen kablosuz haberleşme teknolojileri yardımıyla bulut sunucusuna aktarımı gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Smart meters are an indispensable element of new generation smart grids. In this study, we carried out the hardware design of a single-phase smart electricity meter, which can provide energy efficiency, adaptive pricing and automatic data collection functions. Besides an extensive information is given about the Bluetooth, Wi-Fi and NB-IoT technologies that are used to transfer the electrical parameters (current, voltage, active/reactive power, power factor etc.) related with its connected load to the cloud server. The designed smart meter has been tested by connecting to different loads on the electrical grid and the validity of the measurement values has been verified. Also the smart meter readings were transferred to the cloud server with help of the wireless communication technologies examined.