Koyunlarda kolostrum kalitesinin brix refraktometre kullanılarak belirlenmesi
Determination of colostrum quality using brix refractometer in sheep
- Tez No: 749862
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırmada, koyunlarda kolostrum kalitesinin brix refraktometre kullanılarak tespit edilmesi amaçlandı. Araştırma merinos-kıvırcık melezi 100 koyun üzerinde gerçekleştirildi. Koyunlardan doğumu takiben ilk 8 saat içerisinde falkon tüplere 15 ml kolostrum örneği toplandı ve örnekler iki ayrı falkon tüpe konularak analiz edilinceye kadar -20 ℃'de depolandı. Koyunların yaşı, laktasyon sayısı, bir batında doğan kuzu sayısı ve aşı uygulamaları not edildi. Kolostrum IgG analizleri koyun spesifik radyal immunodifüzyon kitleriyle, brix değerleri (%) ise optik ve dijital brix refraktometre kullanılarak gerçekleştirildi. Koyunların ortalama kolostrum IgG seviyesi 156.68±7.23 g/L, optik ve dijital brix refraktometre değerleri (%) ise sırasıyla 27.43±0.53 ve 27.69±0.60 olarak belirlendi. İkiz kuzu taşıyan koyunların, tek kuzu taşıyanlara göre önemli ölçüde daha kaliteli kolostum ürettikleri belirlendi. Ancak laktasyon sayısı kolostrum kalitesini etkilemedi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the quality of colostrum in sheep by using brix refractometer. The research was carried out on 100 sheep of merino-kıvırcık cross. 15 ml of colostrum samples were collected in falcon tubes within the first 8 hours after birth from sheep, and the samples were placed in two separate falcon tubes and stored at -20 °C until analysis. Age, parity, litter size and vaccination administration of the sheep were noted. Colostrum IgG analyzes were performed with sheep specific radial immunodiffusion kits, and brix values (%) were performed using optical and digital brix refractometers. Mean colostrum IgG level of sheep was 156.68±7.23 g/L, optical and digital brix refractometer values (%) were determined as 27.43±0.53 and 27.69±0.60, respectively. It was determined that ewes carrying twin lambs produced significantly higher quality colostum than those carrying single lambs. However, parity did not affect the colostrum quality.