Arşivlere, ilgili kurumlara ve anlatılara göre Türkiye'nin modernleşmesi sürecinde bir sanat dalı olarak bale eğitimi
According to archives, related institutions and narrators, bale education as an art in the process of modernization of Turkey
  1. Tez No: 749871
  2. Yazar: ERHAN GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAKBULE DİLEK EVGİN, PROF. DR. ŞÜKRÜ ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Bale Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Türk Devlet Balesi'nin kuruluşu Türk modernleşme sürecinin getirdiği bir olgudur. Bale sanatı, Türk toplumuyla devlet eliyle tanışmıştır. Adaptasyon sürecinin araştırıldığı bu tez çalışmasında Bale sanatının Türkiye'deki sosyolojik konumu üzerinde durulmuştur. Temel bazı soru ve sorunlara değinilmiştir. Bu sorunların başında gelen sorulardan biri olan bale ve cinsiyetçi söylem arasındaki gerilimli ilişki bilhassa ele alınmıştır. Bunun yanı sıra çalışmada ifade edilen sorunların cevaplandırılması aracılığıyla bale sanatına olan ilginin çoğalması hedeflenmiştir. Ayrıca görüşmeler, TBMM tutanakları, anlatılar, okumalar ve arşiv taraması araştırmalarıyla Türk Devlet Balesi'nin geçmişi ve bugünü araştırılmış, çıkan sonuçlara göre balenin geleceğine dair öngörüler ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The establishment of the Turkish State Ballet is a phenomenon brought about by the Turkish modernization process. Ballet art was introduced to Turkish society by the state. In this thesis, in which the adaptation process is investigated, the sociological position of ballet art in Turkey has been investigated. Some basic questions and problems are mentioned. In particular, the problematic relationship between ballet and sexist discourse is discussed. In addition, it is aimed to increase the interest in ballet art by answering the problems expressed in the study. As a method, interviews, parliamentary minutes, narratives, readings and archive scanning were made. Finally, the past and present of the Turkish State Ballet were researched, and according to the results, predictions and suggestions were made about the future of ballet.