Annelerde postpartum anksiyete ve annelik fonksiyonu arasındaki ilişki
The relationship between postpartum anxiety and maternity function in mothers
  1. Tez No: 749872
  2. Yazar: EMİNE KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜŞRA CESUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, 6-10 haftalık bebeği olan annelerde postpartum anksiyete ve annelik fonksiyonu arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, Sivas il merkezindeki 6 Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı postpartum 6-10 hafta da olan 258 anne ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu, Postpartum Spesifik Anksiyete Ölçeği (PSAS) ve Barkin Annelik Fonksiyonu Ölçeği (BAFÖ) ile yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Araştırmanın yürütülmesi için kurumlardan gerekli izinler alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, SPSS 25.0 programı kullanılarak independent sample t testi, varyans analizi (Tukey, Tamhane's T2 testi), pearson korelasyon analizi uygulanmış ve yanılma düzeyi p< 0,05 olarak alınmıştır. Araştırmaya katılan annelerin çoğunluğunun 27-34 yaş aralığında, lise mezunu, çalışmayan, sağlık güvencesi olan, gelir durumu orta, çekirdek aile ile birlikte yaşadığı ve 2-6 yıldır evli olduğu belirlenmiştir. Annelerin çoğunluğunun gebeliği istediği ve planladığı, bebeğinin 8-9 haftada olduğu, normal doğum yaptığı, bebeğini anne sütü ile emzirerek beslediği, 2-3 gebelik geçirdiği, gebeliğinde eşinden destek aldığı, doğumdan sonra yardım aldığı, doğum sonrası bakıma yönelik eğitim/bilgi aldığı belirlenmiştir. Annelerin PSAÖ puan ortalaması 83,71±21,71 orta düzeyde olduğu, BAFÖ puan ortalaması 71,49±13,89 olduğu belirlenmiştir. Araştırmada, annelerin postpartum anksiyetenin annelik fonksiyonları üzerinde orta şiddette, anlamlı ve negatif yönde etkisi olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonucunda annelerin postpartum anksiyetesinin annelik fonksiyonlarını olumsuz yönde etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out as a descriptive, cross-sectional and relational search to determine the relationship between postpartum anxiety and maternal function in mothers with 6-10 weeks old babies. The research was carried out with 258 mothers who were in 6-10 weeks postpartum period, registered to 6 Family Health Centers in Sivas city center. The data in the study were collected by face-to-face interviews with the Personal Information Form created by the researcher, Postpartum Specific Anxiety Scale (PSAS) and Barkin Index of Maternal Function (BIMF). Required permissions were obtained from the institutions to conduct the research.