Çağlayancerit ilçesi (Kahramanmaraş) ve civarında yüzeyleyen erken miyosen yaşlı sedimanter birimlerin nannofosil biyostratigrafisi
Nannofossil biostratigraphy of early miocene aged sedimentary units in çağlayancerit district and its around (Kahramanmaraş)
- Tez No: 749877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER KAYA ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kahramanmaraş ili, Torid bloğu ile Arap platformunun çarpıştığı tektonik zon üzerinde yer almaktadır. Bu çalışma da Kahramanmaraş ilinin doğusunda yüzeyleyen Çağlayancerit ve Lice formasyonlarında ayrıntılı nannofosil biyostratigrafi yapılmıştır. Bölgede ölçülen dört adet kesitten alınan örneklerde tanımlanan 17 adet nannofosil cinsi ve 48 adet nannofosil türü ile 2 adet nannofosil biyozonu tanımlanmıştır. Akitaniyen-Erken Burdigaliyen yaşlı Çağlayancerit formasyonunda Helicosphaera carteri kısmi Menzil Zonu (CNM4 Zonu) saptanmıştır. Geç Burdigaliyen-Erken Langiyen yaşlı Lice Formasyonunda ise Helicosphaera ampliaperta türünün bölgesel veya ekolojik şartlar nedeniyle Akdeniz bölgesinde izlenmediğinden dolayı standart nannofosil biyozonu yerine Sphenolithus heteromorphus Zonu (Base Zone; CNM6 Zonu) belirlenmiştir. Erken Miyosen nannofosil tür bolluğu ve çeşitliliği ölçülü kesitlerde ve formasyonlarda farklılık göstermekle birlikte genelde iyi ve ortadır. Çalışma bölgesinde tayin edilen paleoekolojik öneme sahip Cyclicargolithus floridanus, Coccolithus miopelagicus, Reticulofenestra spp. ve Sphenolithus moriformis türlerinin göreceli fert bollukları ile erken Miyosen zamanında besin girdisinin fazla olduğu mezo-ötrofik, ılıman açık denizel koşulların hüküm sürdüğü saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Kahramanmaraş province is located on the tectonic zone where Tauride block and Arabian platform collide. In this study, detailed nannofossil biostratigraphy was carried out in the Çağlayancerit and Lice formations outcropping in the east of Kahramanmaraş Province. 17 nannofossil genera and 48 nannofossil species and 2 nannofossil biozones were identified in the samples collected from four measured sections in the region. The Helicosphaera carteri partial Range Zone (CNM4 Zone) was determined in the Aquitanian-Early Burdigalian age Çağlayancerit formation. In the Late Burdigalian-Early Langhian aged Lice formation, the Sphenolithus heteromorphus Zone (Base Zone; CNM6 Zone) was determined instead of the standard nannofossil biozone, since the Helicosphaera ampliaperta species was not observed in the Mediterranean region due to regional or ecological conditions. The abundances of nannofossil species and diversity are generally good to moderate although differ in measured sections and formations in the Early Miocene. It was determined offshore conditions that meso-eutrophic, temperate and high nutrient input prevailed in the early Miocene period by the relative abundance of the paleoecologically important species such as Cyclicargolithus floridanus, Coccolithus miopelagicus, Reticulofenestra spp. ve Sphenolithus moriformis determined in the study area.