Astragalus cryptocarpus DC. ve Astragalus rubrostriatus Bunge bitkilerinin antioksidan aktivitelerinin incelenmesi
Investigation of antioxidant activities of Astragaluscryptocarpus DC. and Astragalus rubrostriatus Bunge plants
  1. Tez No: 749884
  2. Yazar: MERYEM AKGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ İRTEM KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Van ili ve çevresinde birçok endemik bitki türü yer almaktadır. Bu çalışmada Astragalus cryptocarpus DC. ve Astragalus rubrostriatus Bunge türlerinin çiçek ve yaprak kısımları kullanılıp, metanol ekstreleri alınarak antioksidan kapasite tayini DPPH ve ABTS yöntemlerine göre yapıldı. Ekstrelerdeki toplam fenolik, toplam flavonoid madde içeriği ve metal şelatlama aktivitesi çeşitli yöntemlerle belirlendi. Deneyler sonucunda A. cryptocarpus türünün yaprakların fenolik ve flavonoid madde içeriği (1066 µg/g ve 561,7 µg/g) çiçeklerin fenolik ve flavonoid madde içeriğine (626,4 µg/g ve 369,1 µg/g) kıyasla istatistiksel olarak anlamlı ölçüde daha yüksek bulundu. A. rubrostriatus türünün yapraklarında da fenolik ve flavonoid madde içeriği (1225 µg/g ve 725,7 µg/g) çiçeklerin fenolik ve flavonoid madde içeriğine (804,1 µg/g ve 557,5 µg/g) kıyasla istatistiksel olarak anlamlı ölçüde daha yüksek bulundu. İki bitkinin fenolik ve flavonoid madde içeriği kıyaslandığında A. rubrostriatus daha yüksek bulundu. Bu doğrultuda A. cryptocarpus türünde ABTS radikalini süpürme kapasitesi yaprağın metanol ekstresinde (EC50: 6,59 μg/ml) istatistiksel olarak anlamlı ölçüde daha yüksek bulundu. DPPH radikalini süpürme aktivitesi ise A. cryptocarpus türünde yapraklarda (EC50: 20,51 μg/ml) daha yüksek bulundu. A. rubrostriatus türünde de DPPH radikalini süpürme kapasitesi yapraklarda (EC50: 17,91 μg/ml) daha yüksek bulundu. A. rubrostriatus türünde ABTS radikalini süpürme kapasitesi yapraklarda (EC50: 6,94 μg/ml) daha yüksek bulunmuştur. İki tür arasındaki kıyaslama da ABTS radikalini süpürme kapasitesi, A. rubrostriatus türünde istatistiksel olarak anlamlı ölçüde daha yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
There are many endemic plant species in and around the province of Van. In this study, the flower and leaf parts of Astragalus cryptocarpus DC. and Astragalus rubrostriatus Bunge species were used and methanol extracts were taken to determine the antioxidant capacity according to DPPH and ABTS methods. The total phenolic content in the extracts, the total flavonoid substance content and the metal chelating activity were determined by various methods. As a result of the experiments, the phenolic and flavonoid substance content (1066 μg/g and 561.7 μg/g) of the leaves of A. cryptocarpus species was found to be statistically significantly higher than the phenolic and flavonoid substance content of the flowers (626.4 μg/g and 369.1 μg/g). The phenolic and flavonoid content (1225 μg/g and 725.7 μg/g) was statistically significantly higher in the leaves of A. rubrostriatus compared to the phenolic and flavonoid content (804.1 μg/g and 557.5 μg/g) of the flowers. When the phenolic and flavonoid substance content of the two plants was compared, A. rubrostriatus was found to be higher. Accordingly, the capacity to sweep the ABTS radical in species A. cryptocarpus was statistically significantly higher in the leaf's methanol extract (EC50: 6.59 μg/ml). DPPH radical scavenging activity was higher in A. cryptocarpus species leaves (EC50: 20,51 μg/ml). In A. rubrostriatus species, the capacity to sweep the DPPH radical was higher in leaves (EC50: 17,91 μg/ml). In A. rubrostriatus, the capacity to sweep the ABTS radical was higher in leaves (EC50: 6,94 μg/ml). In the comparison between the two species, the capacity to sweep the ABTS radical was statistically significantly higher in A. rubrostriatus species.