Improving peanut quality in Niger by using drying experiences in Türkiye
Türkiye'deki kurutma deneyimleriyle Nijer'de yerfıstığı kalitesinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 749886
  2. Yazar: SOULEY BASSO ABDOUL NASSER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SERDAR ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Nijer'de yerfıstığı kalitesinin iyileştirilmesine ilişkin Türkiye deneyimine dayanan bu araştırma, bir yandan farklı kurutma yöntemleri ile diğer yandan fiziko-kimyasal özellikleri ve mikrobiyolojik faaliyetler arasındaki ilişkiyi incelemeye çalışmıştır. Bu amaçla, güneşte kurutma, doğal hava koşullarında ve, sıcak hava ile 60 °C, 80 °C ve 100 °C'de gerçekleştirilmiştir. Mutfak mikrodalgada 18 W'ta iki, dört ve altı dakikalık maruz kalma sürelerinde gerçekleştirimiştir. Bantlı mikrodalga 200 W, 300 W ve 400 W'da gerçekleştirilirken, bant hızı 3.7 mm/s, 4.9 mm/s ve 6.2 mm/ns olarak değiştirilmiştir. Ayrıca üç fıstık çeşidinin kırma davranışı kurutma bağımsız olarak değerlendirilmiştir. Sonuçlar, Midilli ve Page matematiksel modelleri tarafından iyi tanımlanmış 400 W ve 6.2 mm/s'de kurutmanın, gerekli nem içeriğine 24 dakikada ulaşılmasını sağladığını ortaya koyduştur. En yüksek yağ verimi 100 °C, 300 W/3.7 mm/s ve güneşte kurutmada kaydedilmiştir. Aynı zamanda minimum ve maksimum doymuş ve doymamış yağ asitleri 400 W/4.9 mm/s bantlı mikrodalga ile kaydedilmiştir. Renk değerlendirmesi için, yalnızca 300 W/4.9 mm/s'de ve güneşte kurutulmuş kabuk ve iç fıstık numunelere kıyasla daha az saptanabilir olan toplam renk farklılıkları sunar. Aflatoksin ilgili olarak, sadece 300 W/4,9 mm/s'de güneşte kurutma ve mikrodalgada kurutma numunelerinde hiçbir kontaminasyon göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
This research, devoted to peanut quality improvement in Niger based on the Türkiye experience, studied the relationship between drying methods on the one hand and the physico-chemical properties and microbiological activities on the other hand. For this purpose, sun drying was carried out under natural weather and hot air drying at 60 °C, 80 °C, and 100 °C. Kitchen microwave drying was performed at 180 W for 2 min., 4 min., and 6 min exposure times. The belt microwave drying was conducted at 200 W, 300 W, and 400 W, varying the belt velocities at 3.7 mm/s, 4.9 mm/s, and 6.2 mm/s. Moreover, the physical and geometric properties of three peanut cultivars were evaluated independently of the drying processes. The results revealed that the drying at 400 W and 6.2 mm/s, adequately described by the Midilli and Page mathematical models, allowed to achieve the required moisture content in 24 min. The highest oil yield was recorded at 100 °C, 300 W/3.7 mm/s, and sun drying. The minimum and maximum saturated and unsaturated fatty acids were observed at 400 W/4.9 mm/s. For the colour change, only the pods and kernels from 300 W/4.9 mm/s dryings present the colour differences, which are less detectable than the sun drying samples. Regarding the aflatoxin, only the sun drying and microwave drying at 300 W/4.9 mm/s of peanut samples were healthy.