Hanefî fıkıh yazıcılığında tertib geleneği ve El-İkdü'n-Nazîm adlı örnek eserin tahkiki
Tarteeb tradition in Hanafi jurisprudence: The sample case of al-'İkd al-Nazeem and its critical edition
  1. Tez No: 749912
  2. Yazar: MEHMET MUSA ŞİRİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET TOPAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 358
Özet
Telif metotları zamana, müellife ve konusuna göre değişiklikler arz eder. Bunlar arasında karışık ve düzensiz bir metni yeniden düzenlemek anlamına gelen tertip, en etkili bir telif metodudur. Bu metot Hanefî fıkıh yazıcığında da başarı ile denenmiştir. Çalışmamız giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın mahiyet, amaç, önem, muhteva ve yönteminden bahsedilmektedir. Çalışmamızın omurgasını oluşturan birinci bölümde Hanefî Fıkıh Yazıcılığında takip edilen metotlar, telif çeşitleri, tertibin tanımı, amacı, faydası ve tertib çeşitleri detaylı bir şekilde ele alınmıştır. İkinci bölümde fıkhın furû', usûl, kavaid ve lügat bölümlerinden birer örnek gösterilmiş ve her bir örnek etraflıca incelenmiştir. Üçüncü bölümde tertib örneği olarak sunduğumuz el-İkdü'n-nazîm adlı eserin müellifi olan Mustafa b. Hayreddin'in hayatı, ilmî kişiliği, eserleri ele alınmış ve eser metodolojik yönden incelenmiştir. Çalışmamızın dördüncü bölümünde ise, eserin müellif nüshası esas alınarak diğer nüshalarla karşılaştırmak suretiyle İSAM tahkik kurallarına göre tahkiki yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The style of books in the field of fiqh differs according to their authors, subjects and periods. Tarteeb which means to rearrange disorganised text is one of the most efficient methods of writing fiqh books. There are various books written using the method of tarteeb in Hanefi jurisprudence literature. Mustafa b. Hayreddin's al-'Iqd al-Nazeem is an exemplary Hanafi work using such a method. The current study consists of an introduction and four chapters. Introduction provides information about the importance and the aim of the study as well as the method of research. The first chapter, which is the backbone of the study, introduces methods employed in Hanafi jurisprudence literature and various types of works in the field. It also acquaints the reader with definition, advantage and varieties of tarteeb in detail. The second chapter focuses on four types of fiqh literature, i.e. furu', usul, qawa'id, lughah, and examines each one with an example case. In the third chapter, Mustafa b. Hayreddin's biography and scholarship as well as an analyses of al-'Iqd al-Nazeem are presented. The fourth chapter is critical edition of the work based on a comparison of author's copy with other copies observing guidelines of critical editions of ISAM.