Altman Z-skoru ve Ohlson O-skoru modelleri ile ithalat ve ihracat yapan şirketlerin iflas ve finansal sıkıntı tahminlemesi
Bankruptcy and financial distress forecasting of importing and exporting companies with Altman Z-score and Ohlson O-score models
  1. Tez No: 749913
  2. Yazar: BERKAN YILDIRIMER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKİF GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
COVID-19'un ekonomik etkilerinin ve veriler itibariyle ülkemizdeki mali kriz halinin şirketleri etkileyen göstergelerinin olması sebebiyle bu çalışma yapılmıştır. Özel sektördeki endüstriyel ticaret şirketlerinin finansal sıkıntı ve iflas tahminlerini yapmak konjonktür ve zamanlama açısından önem arz etmektedir. Çalışmanın amacı, reel sektörde uluslararası ticaret yapan firmalar için farkındalık yaratmaktır. Çalışma, finansal sıkıntı ve iflas tahminlerinin isabeti açısından çok değerli iki modelin ilişkisinin test edilmesi açısından da mühimdir. Çalışmada KAP'a finansal tablolarını sunmuş ithalat ve ihracat yapan firmaların Altman Z Skoru ve Ohlson O Skoru modellerine göre finansal sıkıntı ve iflas tahminleri yapılmış olup, finansal oranlar 2018, 2019, 2020, 2021 yılları dahilinde 4 yıl için elde edilerek skorlar belirlenmiştir. Deneysel olmayan araştırma deseninden basit betimsel araştırmanın uzun süreli tekniğinin kohort çalışması ve ilişkisel araştırma kullanılmış, analizler tablo ve grafiklerle sunulmuştur. Altman Z Skoru ve Ohlson O Skoru arasında negatif yönlü güçlü bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Genel tabloda Z Skoruna göre 50 şirketten 11 şirketin durumu belirsiz 5 şirketin sağlıklı olduğu ve 34 şirketin (%68) finansal sıkıntı ve iflas riski taşıdığı analiz edilmiştir. O skoruna göre %20 ≤ 2 yıl içinde temerrüde düşecek şirketlerin tüm şirketlere oranı ≤ %36 eşitliği bulunmuştur. Z Skoruna göre 2018, 2019 ve 2020 yıllarında finansal sıkıntı ve iflas riski tüm şirketlerin %70'ini 2021'de %68'ini karşılamaktadır. O Skoruna göre ise 2018'de ve 2020'de %22, 2019'da %26, 2021'de %18 olarak görülmektedir. Bu çalışmadan elde edilen tahminlerin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği prospektif bir çalışmanın konusu olabilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted because the economic effects of COVID-19 and the financial crisis affected companies. Forecasting industrial trade companies' financial distress and bankruptcy is vital in conjuncture and timing. The aim of the study is to raise awareness for international trader companies in the real sector. The study is also essential in testing the relationship between the two models. In the study, forecasting was made according to the Altman and Ohlson models of the importing and exporting companies that submitted their financial statements to the PDP; scores were determined by obtaining financial ratios for four years within 2018, 2019, 2020, 2021. The cohort study of the long-term technique of the simple descriptive research and the relational research of the non-experimental research design was used, and the analyzes were presented in tables and graphs. It was determined that there is a negative and robust relationship between Z-Score and O-Score. It has been analyzed that 11 companies are uncertain, 5 companies are healthy, and 34 companies are at risk of financial distress and bankruptcy for the Z-Score. For the O-score, %20 ≤ the ratio of companies that will default in 2 years to all companies ≤ %36. For the Z-Score, the risk of financial distress and bankruptcy covers %70 of all companies in 2018, 2019, 2020 but in 2021 this ratio is %68. For the O-Score, it was seen as %22 in 2018 and 2020, %26 in 2019, %18 in 2021. The accuracy of the predictions can be studied prospectively.