Resilience into disaster risk management
Dayanıklılığın afet risk yönetimindeki yeri
- Tez No: 749944
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA BURÇAK BAŞBUĞ ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Doğa kaynaklı afetler insan yaşamına her daim bir risk unsuru olmus ̧tur ve toplum kendisini olumsuz sonuçlardan koruyabilmek için çeşitli risk yönetim teknikleri geliştirmiştir. Bu tehlikelerin yaratabileceği olumsuzlukları önlemek adına pek çok uluslararası kurum ve kuruluş, kullanışlı programlar ve çerçeveler yaratmıştır. Günümüz dünyasında çoğu coğrafyada uygulanan bu programlarda“Dayanıklılık”terimi alanın anahtar sözcüğü olmuştur. Bu tezde öncelikle dayanıklılığın kelime anlamı açıklanmış olup takibinde ise finansal risk yönetiminde nasıl rol oynadığı anlatılmıştır. Daha sonra, finansal risk yönetiminde faydalanılan araçlar tanımlanmış ve farklı kıtalardaki dayanıklılık tanımı detaylandırılmıştır. Tezin ana odağında dayanıklılık konseptini Türkiye bazında ele almak ve afet risk azaltımı alanında uygulanabilirliğini değerlendirmektir. Analiz sonuçları finansal risk yönetimiyle ilgilenenlere faydalı bilgiler sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Natural hazards always put human life in jeopardy and in order to protect ourselves from the effects of them, numerous disaster risk management techniques are used and it has been a critical concern for a long time. Many international institutions are dealing with beneficial programs and frameworks to decrease the detrimental effects of hazards. A recent terminol- ogy“resilience”plays an important role in this theme and resilience projects/programs are used in many continents nowadays. This thesis is oriented first to explain what resilience means and how it can be applied to financial disaster risk management. Then financial instru- ments that are used in financial hazard risk management are illustrated and resilience ideas in different continents are described. Main aim of the thesis is to investigate the resilience concept and its applicability in Türkiye with a focus on disaster risk reduction. The results of the analysis can provide useful recommendations for people who are interested in financial disaster risk management.