İslam Hukukunda ve Türk İş Hukukunda işçinin ücreti
Employee's wage in Islamic Law and Turkish Labor Law
  1. Tez No: 749955
  2. Yazar: SÜMEYYE TUBA KORKUSUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SUBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
İş sözleşmesi; işveren tarafından ödenecek ücret ve işverene bağımlı bir şekilde iş görme borcundan meydana gelmektedir. İşçinin ücreti hususu, işçiler açısından iş sözleşmesinin en önemli unsurudur. Bu sebeple iş sözleşmesinin nisbi olarak güçlü tarafını oluşturan işveren karşısında işçinin korunması amaçlanmıştır. İslam Hukukunun en temel kaynağı olan Kur'an-ı Kerim'de çalışanların ücreti; örnek birtakım olaylar ve adalet kavramı ile temellendirilmiştir. Temel kaynaklardan ikincisini oluşturan sünnetteyse ücretin tam ve ne zaman ödenmesi gerektiği gibi daha özel konular hadislerle detaylandırılmıştır. İslam Hukukundaki kapsamlı ilk kanunlaştırma çalışması olan Mecelle-i Ahkâm'ı Adliyye'de ise işçinin ücreti dâhil olmak üzere işçi işveren ilişkilerine dair kurallar sistematik bir hale getirilmiştir. Ücretin Türk İş Hukukunda normlar hiyerarşisinin tepesinde yer alan Anayasa'da düzenlenmesi, ücrete verilen önemi açıkça göstermektedir. İşçinin ücretiyle ilgili İş Kanunu ve Borçlar Kanunu'nda çeşitli hükümler bulunduğu gibi, Yargıtay da ücrete ilişkin tanımlamalar yapmış ve işçi ücretlerini koruyucu birtakım uygulamaları benimsemiştir. Bu çalışmanın amacı; işçinin ücreti konusunu İslam Hukukunda Kur'an-ı Kerim, sünnet ve Mecelle temelinde; Türk İş Hukukunda ise anayasal, yasal düzenlemeler ve Yargıtay kararları ışığında mukayeseli bir bakış açısıyla incelemektir.
Özet (Çeviri)
Employment contract; it consists of the wage to be paid by employer and the debt to work dependent on the employer. The wage of the employee is the most important element of the employment contract for the employees. For this reason, it is necessary to protect the employee against the employer, who is more strong side of the employment contract. In the Qur'an, which is the most basic source of Islamic law, the wage of the employee; explained with some examples and based on the concept of justice. In the sunnah, which is the second of the main sources, more specific issues such as exactly and when the wage should be taken are detailed with hadiths. In Medjelle, which is the first comprehensive codification based on Islamic Law, the rules regarding employer-employee relations, including the wages of the worker, were systematized. The regulation of wages in the Constitution, which is at the top of the hierarchy of norms in Turkish law, clearly shows the importance given to wages. As there are various provisions in the Labor Law and the Code of Obligations regarding the wage of the employee, the Supreme Court has also adopted some practices by making definitions regarding wages. The aim of this study, the subject of which is the wage of the employee; on based of Quran, Sunnah and Medjelle in Islamic Law; In Turkish Labor Law, on the other hand, it is to examine with a comparative perspective in the light of constitutional, legal regulations and Supreme Court decisions.