Bir aile sağlığı merkezine kayıtlı yaşlılarda atriyal fibrilasyon sıklığının değerlendirilmesi
Evaluation of atrial fibrillation prevalence in elderly registered in a family health center
  1. Tez No: 749971
  2. Yazar: NİLÜFER AKTURA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ERKAM OLGUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Geriatri, Kardiyoloji, Family Medicine, Geriatrics, Cardiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: İstanbul Güngören Güneştepe Aile Sağlığı Merkezi'ne(ASM) kayıtlı 65 yaş ve üzeri popülasyonda atriyal fibrilasyon(AF) sıklığının taranması, tanılı ve tanısız AF tespiti ile birlikte, AF ile ilişkili olabilecek komorbiditeler ve inme riski yüksek olan AF'lilerin antikoagülan tedavi altında olup olmadıklarının araştırılması amaçlanmaktadır. Materyal-Metod: ASM'ye kayıtlı olan 699 yaşlıyı temsil eden örneklemle 357 kişi çalışmaya dâhil edildi. Gönüllülere hasta bilgi ve anamnez formu uygulandı. AF taraması EKG ile yapıldı. İnme riski değerlendirmesi CHA2DS2VASc skoru ile yapıldı. Gönüllülerin boy, kilo ve tansiyonları ölçülüp kaydedildi. Bulgular: 65 yaş ve üzeri AF sıklığı %11,8, kadınlarda %11,3 iken erkeklerde %12,3 idi. AF'liler arasında tanısız AF sıklığı %52,4 idi. 65 yaş ve üzeri tanısız AF sıklığı %6,2 idi. Gönüllüler arasında AF'ye %66,7 oranı ile hipertansiyon, %38,1 oranları ile diyabet, koroner hastalığı ve vasküler hastalık %35,7 oranı ile kronik akciğer hastalığı eşlik etmekte idi. AF'si olanların %88,1'inin inme riski yüksekti ve antikoagülan endikasyonu mevcuttu. CHA2DS2VASc skoruna göre yapılan risk değerlendirmesinde skor ortalaması 3,74±1,52, medyanı 4 idi. Tanılı AF'lilerin %95'i inme açısından yüksek riskli iken, bu vakaların %94,7'si antikoagülan kullanmakta idi. Tüm popülasyonda antikagülasyon endikasyonu olanların %51.4'ü antikoagülan kullanmıyordu. Antikoagülan tedavi gerektiği halde tedavisiz kalan AF sıklığı tüm popülasyonda %5,3 idi. EHRA semptom skalasına göre daha ciddi semptomatik olanlarda ve kadınlarda tanılı AF sıklığı daha fazla idi. Sonuç: AF sıklığı, tanısız AF sıklığı ve antikoagülan tedavisiz AF sıklığı ülkemizde yapılan çalışma sonuçlarına göre daha yüksek idi. Bu durum AF taranması için ciddi bir kanıt ortaya koymaktadır. Birinci basamakta AF taranması neticesinde tespit edilebilecek tanısız ve tedavisiz AF vakaları ile iskemik inme vakaları da önlenebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: It is aimed to investigate and screen the prevalence of atrial fibrillation(AF), to detect diagnosed and undiagnosed AF, to investigate comorbidities that may be associated with AF and whether people with AF who are at high risk of stroke are under anticoagulant therapy at the population aged 65 and over registered in Istanbul Gungoren Gunestepe Family Health Center(FHC). Materials and Methods: 357 people were included the study, with a sample representing 699 elderly people enrolled in the FHC. Patient information and anamnesis forms were applied to the volunteers. AF scan was done with ECG. Stroke risk assessment was done with CHA2DS2VASc score. Height, weight, blood presure of the volunteers were measured and recorded. Results: The prevalence of AF was 11.8% in 65 years and older, 11.3% in females, 12.3% in males. The frequency of undiagnosed AF in those with AF was 52.4%. The prevalence of undiagnosed AF was 6.2% for 65 years and older. Among the volunteers, AF was accompanied by hypertension with a rate of 66.7%, diabetes, coronary disease and vascular disease in 38.1% and chronic lung disease in 35.7%. 88.1% of those with AF had a high risk of stroke and had an anticoagulant indication. In the risk assessment made acording to the CHA2DS2VASc score, the mean score was 3,74±1,52, the median was 4. While 95% of diagnosed AF patients were at high risk for stroke, 94.7% of these cases were using anticoagulants. In the whole population, 51.4% of those with an indication for anticoagulation were not using anticoagulants. Despite the need for anticoagulant therapy, the frequency of untreated AF was 5.3% in the entire population. According to the EHRA symptom scale, the frequency of diagnosed AF was higher in those who were more severely symptomatic and in women. Conclusion: The prevalence of AF, the frequency of undiagnosed AF anf AF without anticoagulant treatment was higher than the results of the studies in our country. This presents serious evidence for AF screening. With an AF screening in primary care, undiagnosed and untreated AF cases can be detected and ischemic stroke cases can be prevented.