Üreme çağındaki erkeklerin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ile cinsel yaşantıları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between the healthy lifestyle behavior and the sexual lifestyle of men in reproductive age
  1. Tez No: 749983
  2. Yazar: OSMAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER TUĞUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, üreme çağındaki erkeklerin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ile cinsel yaşantıları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Araştırma, Sivas il merkezinde bulunan Sivas Numune Hastanesi ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini her iki kurumda çalışan üreme çağındaki erkek sağlık çalışanları (doktor, hemşire, paramedik, acil tıp teknisyeni, laboratuvar teknikeri ve röntgen teknikeri) oluşturmaktır. Araştırmanın örneklemine alınacak erkek sayısı, evrenin belirli olduğu durumlarda olayın sıklığı incelenmek istendiğinde kullanılan formül yardımıyla hesaplanmış ve 292 kişi ile araştırma tamamlanmıştır. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II (SYBDÖ II) ve Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği Erkek Formu (ACYÖ-E) ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde güvenirlik analizi, tanımlayıcı istatistikler, Mann-Whitney U testi, Kuruskall Wallis H testi, Spearman Korelasyon Analizi ve Lineer Regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in a descriptive type in order to determine the relationship between healthy lifestyle behaviors and sexual lives of men of reproductive age. The research was carried out at Sivas Numune Hospital and Sivas Cumhuriyet University Health Services Application and Research Hospital in Sivas city center. The population of the research is male healthcare workers (doctor, nurse, paramedic, emergency medical technician, laboratory technician and X-ray technician) working in both institutions. The number of men to be included in the sample of the research was calculated with the help of the formula used when it was desired to examine the frequency of the event in cases where the universe was certain, and the research was completed with 292 people. The data of the study were obtained with the Personal Information Form, the Healthy Lifestyle Behaviors Scale II (SYBDS II) and the Arizona Sexual Experiences Scale Male Form (ACYÖ-E). Reliability analysis, descriptive statistics, Mann-Whitney U test, Kuruskall Wallis H test, Spearman Correlation Analysis and Linear Regression analysis were used in the evaluation of the data.