Semen kültürünün mikrobiyolojik profilleri ve sperm parametreleri ve sperm DNA bütünlüğü ile korelasyonları
Microbiological profiles of Semen culture and correlations with sperm parameters and sperm DNA integrity
  1. Tez No: 921793
  2. Yazar: AHMED RIYADH ABDULSAHIB JALO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAL TARHANE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
nfertilite, bir yıl boyunca düzenli cinsel iliĢkiye girilmesine rağmen hamilelik elde edilememe durumu olarak tanımlanmaktadır. Üreme çağındaki çiftlerin yaklaĢık %15'i korunmasız cinsel iliĢkiye rağmen 12 ay içinde istenen hamileliği elde edememektedir. Ürogenital sistemdeki doğuĢtan ve sonradan geliĢen anormallikler, erkek aksesuar bez enfeksiyonları (MAGI), yüksek skrotal sıcaklık, hormon seviyelerindeki bozulmalar, genetik anormallikler ve immünolojik faktörler erkek infertilitesine neden olabilmektedir. Enflamatuar süreçler ve enfeksiyonlar, infertiliteye önemli ölçüde sebebiyet verebilmektedir. Ġnfertil olan çiftlerin çoğunda erkek infertilitesinin birincil nedeni anormal semen parametreleridir. Bu durum, üreme sonuçları üzerinde bağımsız olarak veya kadın faktörleriyle birlikte kritik bir etkiye sahiptir. Semen kültürünün genital üriner sistemdeki enfeksiyonları değerlendirmek için kritik bir teĢhis yöntemi olduğu belirtilmektedir. Seminal sıvıda bulunan bakteriler, bakteriospermia olarak bilinmekte ve aktif bir hastalığın klinik bir belirtisi olarak kabul edilmektedir. Bu bakteriler bireylerin idrar yolları semen kontaminasyonuna neden olmakta ve cinsel yollarla bulaĢabilmektedir. Erkek infertilitesi, erkeklerin üreme yetenekleri üzerinde önemli bir olumsuz etkiye sahip ciddi bir sağlık sorunu olarak kabul edilmektedir. Kısırlığı olan erkeklerin yaklaĢık %15'inin seminal sıvılarında önemli derecede bakteriyel enfeksiyonlar bulunmaktadır. Enfeksiyonun potansiyel sonuçları, sperm üretimi, fonksiyonu ve taĢıma iĢlevlerinin bozulmasına yol açabilmektedir. Bu prospektif vaka-kontrol çalıĢmasına, semen kültürünün mikrobiyolojik profilleri sperm parametreleri ve sperm DNA bütünlüğü ile korelasyonlarını belirlemek amacıyla 92 infertilite sorunu yaĢayan erkek dahil edildi ve 30 sağlıklı erkek kontrol grubu olarak belirlendi. Üç günlük cinsel perhiz sonrası, her iki gruptan da semen örnekleri, tek kullanımlık steril bir semen toplama kabı ile toplandı. Seminal sıvının sıvılaĢması tamamlandıktan sonra semen örnekleri üç hacme bölündü. Ġlk hacim, semen parametrelerini belirlemek için seminal analizde, ikinci hacim bakteriyolojik kültür, ve son hacim DNA fragmentasyonunu incelemek için kullanıldı. Tüm semen örnekleri kanlı agar, çikolata agar ve MacConkey agarda kültüre edildi. Saf kültürden elde edilen bakteri izolatlarının identifikasyonu analitik profil indeksi (API) kulllanılarak gerçekleĢtirildi. Sperm DNA fragmentasyonu, alanin blue boyası (ABS) kullanılarak ii gerçekleĢtirildi. Yapılan bu çalıĢmada yaĢ dağılımına göre hastaların en yüksek sayısının 30-39 yaĢ aralığında olduğu, yani 56 hastanın (%60.8) bu yaĢ grubunda yer aldığı, 25 hastanın (%27.2) 3 gün süreyle cinsel perhiz yaptığı tespit edildi. Ġnfertil erkeklerin 60'ının (%65.2) 5 yıl süreyle çocuk sahibi olamadığı gözlemlendi. Semen kültüründeki bakterilere bakıldığında, Enterococcus faecalis 31 (%33.7), Escherichia coli 25 (%27.2), Streptococcus agalactiae 14 (%15.2), Staphylococcus aureus 11 (%12), Proteus türleri 6 (%6.5), Klebsiella pneumonia ise 5 (%5.4) hastadan izole ve identifiye edildi. Semen parametreleri ―semen hacmi, ileri hareket, hareketsizlik (p-değeri
Özet (Çeviri)
Infertility is the condition characterised by the failure to conceive a pregnancy after engaging in regular sexual intercourse for one year. Around 15% of couples in their reproductive years are unable to conceive a desired pregnancy within a 12-month timeframe, even with consistent unprotected sexual intercourse. Congenital and acquired abnormalities in the urogenital system, male accessory gland infections (MAGI), elevated scrotal temperature, disruptions in hormone levels, genetic abnormalities, and immunological factors can cause male infertility. Inflammatory processes and infections are prominent contributors to infertility. In the majority of infertile couples, the primary cause of male infertility is aberrant semen parameters. It has a crucial impact on reproductive results, independently or in conjunction with female variables. Semen culture is a crucial diagnostic method for evaluating infections in the genitourinary tract. Bacteria in seminal fluid, known as bacteriospermia, is considered a clinical indication of an active illness. Individuals' urinary systems cause semen contamination, which can spread sexually through infections. Male infertility is considered a serious healthcare issue that has a significant negative impact on male reproductive ability. Around 15% of infertile men exhibit a substantial presence of bacterial infections in their semen. The infection's potential consequences may include impaired sperm production, function, and transport. This prospective case-control study included 92 males suffering from infertility, and 30 healthy males served as a control group. After three days of abstinence, we collected the semen specimens from both groups using a disposable sterile seminal fluid container. Once we completed the liquefaction of the seminal fluid, we divided the semen specimens into three volumes. The first volume was used for seminal analysis to determine semen parameters, the second volume was used for bacteriological culture, and the last was used for DNA fragmentation. All semen specimens were cultured in blood agar, chocolate agar, and MacConkey agar, and then, after being obtained for pure culture, the pure colony from each culture was used for the identification of bacterial isolates using the analytical profile index (API). The sperm DNA fragmentation was detected using an alanine blue stain (ABS). According to the age distribution, this study showed that the highest number of patients, 56 (60.8%), were within the age range of 30-39 years, followed by iv 25 (27.2%) within the age group 3 days. Furthermore, 60 (65.2%) of infertile males had