Türkiye'de yoksulluk kültürüyle mücadelede sosyal çalışma
Social work to combatting culture of poverty in Turkey
- Tez No: 749982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER GÜMÜŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmet, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Social Work, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
Yoksulluk kültürü özellikle kentsel yoksulluk içerisinde önemli bir ağırlığa sahiptir. Yoksul toplulukların yoksulluğa dayalı bir alt kültür oluşturdukları savunulmaktadır. Bu alt kültür, hâkim kültürle uyum göstermeyen bir karşı kültür özelliği de göstermektedir. Lewis'in teorisyenliğini üstlendiği yoksulluk kültürünün Türkiye'deki durumuna yönelik çalışmalar ise son derece sınırlıdır. Yapılan öncül çalışmalarda, daha çok yoksuluk kültürü bileşenlerinden birkaçı test edilmektedir. Ayrıca ulusal ölçekte analizler de gerçekleştirilmemektedir. Bu çalışmanın amacı da Türkiye'de yoksulluk kültürünün varlığını ulusal ölçekte test edip sosyal çalışma müdahaleleri için müdahale alanlarındaki öncelikleri tespit etmeye katkı sağlamaktır. Diğer bir amaç, literatürdeki mevcut boşluğun doldurulmasına katkı sağlamaktır. Çalışmada ulusal ölçekte ve yoksulluk kültürü bileşenlerini oldukça kapsamlı şekilde konuyu ele alış ise çalışmanın özgünlüğünü ve önemini oluşturmaktadır. Yapılan analizler, Türkiye'de yoksulluk kültürünün zamansal aktarımının varlığını desteklemektedir. Suriyelilerin temsil ettiği azınlıkların yaşadığı yoksulluk kültürünün, yaşanılan toplumun ekonomisinden izole bir hayat sürüldüğünü göstermektedir. Ancak suç ve yoksulluk ilişkisi konusundaki kanıtlar, öncül çalışmaların aksine oldukça sınırlıdır. Aile yapısındaki bozulma ile yoksulluk arasındaki ilişki de görülmemektedir. Bu durum aynı zamanda Türk toplumunun sosyal ve kültürel açıdan güçlü olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Poverty culture has an important weight, especially in urban poverty. It is argued that poor communities form a subculture based on poverty. This subculture also exhibits a counterculture characteristic that is incompatible with the dominant culture. Studies on the situation of poverty culture in Turkey, of which Lewis was theorized, are extremely limited. In the preliminary studies, a few of the components of the poverty culture are mostly tested. In addition, analyses on a national scale are not carried out. The study aims to test the existence of the culture of poverty in Turkey on a national scale and to contribute to determining the priorities in the intervention areas for social work interventions. Another aim is to contribute to filling the current gap in the literature. The fact that the study covers the national scale and the components of poverty culture in a very comprehensive way constitutes the originality and importance of the study. The analyzes made support the existence of the temporal transmission of the culture of poverty in Turkey. The culture of poverty experienced by the minorities represented by the Syrians shows that they lead an isolated life from the economy of the society they live in. However, the evidence on the relationship between crime and poverty is quite limited, unlike previous studies. The relationship between deterioration in family structure and poverty cannot be determined, too. This situation also indicates that Turkish society is socially and culturally strong.