Beden eğitimi öğretmenlerinin ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü antrenörlerinin algılarına göre mesleki tükenmişlik düzeyleri ile öfke kontrolü arasındaki ilişkinin karşılaştırılması Afyonkarahisar ili örneği
Comparison of the relationship between professional burnout levels and anger control according to the perceptions of physical education teachers and Youth and Sports Provincial Directorate trainers Afyonkahisar city example
- Tez No: 749999
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYDİ KARAKUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmada, beden eğitimi öğretmenleri ve antrenörlerin mesleki tükenmişlik düzeyleri ve sürekli öfke ve öfke ifade tarzları belirlenmeye, bu değişkenler arasındaki ilişkiyi incelenmeye ve katılımcıların mesleki tükenmişlik düzeylerinin sürekli öfke ve öfke ifade tarzlarını yordayıp yordamadığı açıklanmaya ve karşılaştırılmaya çalışılmıştır. Bu araştırmanın evrenini Afyonkarahisar il merkezi ve ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı devlet ve özel okullarında görev yapan beden eğitimi öğretmenleri ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Gençlik Spor İlçe Müdürlükleri'nde görev yapan antrenörler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini 259 (%70,8) erkek ve 107 (%29,2) kadın toplam 366 öğretmen ve antrenör oluşturmuştur. Katılımcıların 314 (%85,8)'ü öğretmen ve 52 (%14,2)'si antrenördür. Araştırmada ilişkisel tarama modeli ve nedensel karşılaştırma yönteminden yararlanılmıştır. Katılımcılara kişisel bilgi formu, Tükenmişlik Ölçeği (Kısa Formu) ve Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği uygulanmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Adaylara ilişkin kişisel bilgiler, envanter ile ölçek ortalamaları, frekans (f) ve yüzde (%) değerleri tespit edilmiştir. Araştırmada öğretmen ve antrenörlerin mesleki tükenmişlik düzeyleri ile sürekli öfke ve öfke ifade tarzlarını belirlemek için betimsel istatistikler kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterdiği belirlendiği için araştırma bulgularında parametrik testler uygulanmıştır. İstatistikî işlem olarak kurgulanan araştırma modeli kapsamında, belirlenen hipotezlerin test edilmesi için Bağımsız Örneklem t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon Katsayısı Analizi yapılmıştır. Anlamlılık düzeyi α = 0,05 olarak kabul edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda beden eğitimi öğretmenleri ve antrenörlerin sürekli öfke, içe ve dışa yönelik öfke ve mesleki tükenmişlik düzeylerinin düşük seviyelerde olduğu, öfke kontrol düzeylerinin ise orta seviyenin üstünde olduğu görülmüştür. Beden eğitimi öğretmenleri ve antrenörlerin ölçeklerden aldıkları ortalama puanlara göre öğretmenlerin sürekli öfke, öfkenin içe vurumu, öfkenin dışa vurumu ve tükenmişlik düzeylerinin antrenörlerden daha yüksek olduğu, antrenörlerin öfke kontrolü ortalama puanlarının ise beden eğitimi öğretmenlerinden daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların mesleki tükenmişlik düzeyleri ile sürekli öfke ve öfke ifade tarzları arasında pozitif yönde ilişki olduğu, mesleki tükenmişlik düzeylerinin ise sürekli öfke ve öfke ifade tarzlarının bir yordayıcısı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was tried to determine the occupational burnout levels and trait anger and anger expression styles of physical education teachers and trainers, to examine the relationship between these variables, and to explain and compare whether the occupational burnout levels of the participants predicted trait anger and anger expression styles. The universe of this research consists of physical education teachers working in public and private schools affiliated to the Ministry of National Education in Afyonkarahisar province and trainers working in the Provincial Directorate of Youth and Sports. The study sample consisted of 259 (70.8%) men and 107 (29.2%) women, a total of 366 teachers and trainers. 314 (85,8%) of the participants are teachers, and 52 (14,2%) are trainers. The relational screening model and causal comparison method were used in the research. Personal information form, Burnout Scale (Short Form), and Trait Anger and Anger Expression Style Scale were administered to the participants. The data obtained from the scales were analyzed with the SPSS 25.0 package program. Personal information about the candidates, inventory and scale averages, frequency (f) and percentage (%) values were determined. In the research, descriptive statistics were used to determine the professional burnout levels and trait anger and anger expression styles of teachers and trainers. Since it was determined that the data showed a normal distribution, parametric tests were applied to the research findings. Within the scope of the research model, which was designed as a statistical procedure, Independent Sample t-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson Correlation Coefficient Analysis were performed to test the determined hypotheses. The significance level was accepted as α = 0.05. As a result of the analyzes, it was seen that physical education teachers and trainers had low levels of trait anger, anger-in and anger-out, and professional burnout, while their anger control levels were above the medium level. According to the average scores of physical education teachers and trainers from the scales, it was determined that the teachers' trait anger, anger-in, anger-out, and burnout levels were higher than that of the trainers and that the average scores of the trainers' anger control were higher than those of the physical education teacherswhile their professional burnout levels were a significant predictor of their trait anger and anger expression styles.