Post-editing skills for neural machine translation from English to Turkish
İngilizce-Türkçe nöral makine çevirisi için son-düzenleme becerileri
- Tez No: 750002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE IŞIKLAR KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
Bu çalışma, Nöral Makine Çevirisinin (NMÇ) Türkçedeki performansını ve özellikle Türkçe son-düzenleme için gerekli olabilecek son düzenleme becerilerini incelemektedir. Google Translate, Bing Translator, Yandex.Translate, Reverso ve Watson Language Translator olmak üzere beş çevrimiçi NMÇ sistemi ile bir makine çevirisi (MÇ) testi yapılmıştır. Bu amaçla ikişer teknik, hukuki ve tıbbi metnin makine çevirisi yapılmıştır. Ham MÇ çıktıları daha sonra SCATE MÇ hata sınıflandırması kullanılarak değerlendirilirmiştir. Sonuçlar, son-düzenleme bakış açısıyla analiz edilerek son-düzenlemede en çok hangi hata türlerinin düzeltildiği gösterilmiştir. Ayrıca bu tür hataları düzeltmek için gereken beceriler vurgulanmıştır. Sonuçlar, bitişken dil yapısının ve yazım kurallarının Türkçe son-düzenlemenin temel unsurları olduğunu ortaya koymaktadır. En sorunlu üç akıcılık kategorisi dilbilgisi, sözcük ve ortografidir. Dilbilgisi için en hatalı alt kategoriler ise sözcük biçimi, fazla sözcük ve eksik sözcük olduğu, sözcük için sözcük seçimi ve ortografi için noktalama işaretleri, büyük harf kullanımı ve yazım olduğu bulunmuştur. Doğruluk açısındansa çıkarma, yanlış çeviri, mekanik en hatalı üç kategori olduğu tespit edilmiştir. Bunların alt kategorileri ele alınınca, yanlış çeviri için kelime anlamını netleştirme baskındır ve mekanik içinse büyük harf kullanımı ve diğer hatalar alt kategorisi ön plana çıkmaktadır. Elde edilen bulgulara göre gerekli Türkçe son düzenleme becerileri, Türkçe son eklerin, dilbilgisi ve imla kurallarının rolünün ve kullanımının tam olarak anlaşılması, terim bilgisi ve sözlük bilgisidir.
Özet (Çeviri)
This study examines the performance of Neural Machine Translation (NMT) in Turkish as well as the post-editing skills that may be required particularly for Turkish post-editing. A machine translation (MT) test is performed with five online NMT systems, namely Google Translate, Bing Translator, Yandex.Translate, Reverso, and Watson Language Translator. For this purpose, two technical, two legal, and two medical texts are machine- translated. The raw MT outputs are then assessed using the SCATE MT error taxonomy. The results are analyzed from a post-editing standpoint, demonstrating which mistake types are most frequently amended in the post- editing process. Furthermore, the abilities required to correct faults in these areas are highlighted. The results reveal that agglutinative nature and orthography rules are essential elements of post-editing in Turkish. The three fluency categories that involve the greatest number of errors are grammar, lexicon, and orthography, and their most erroneous subcategories are found to be word form, extra word, and missing word for grammar; lexical choice for lexicon; and punctuation, capitalization, and spelling for orthography. In terms of accuracy, omission, mistranslation, and mechanical categories are the three most erroneous categories. For their subcategories, word sense disambiguation is dominant for mistranslation, and for mechanical, capitalization and other come to the forefront. According to the findings, the necessary Turkish post-editing skills are a thorough understanding of the use and role of Turkish suffixes, grammar and orthography rules, terminology, and lexicology.