Tıp fakültesi öğrencilerinde toplumsal cinsiyet algısı ve eğitimin bu algı üzerindeki etkisi
Perception of gender and effect of educati̇on on this perception in medical school student
  1. Tez No: 750003
  2. Yazar: KEMAL BAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NURİ GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Göç Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye'de toplumun dayattığı rollerin bireyleri yönlendirdiği, onları etkilediği ve bu rollerin yeniden üretildiği bilinmektedir. Toplumsal cinsiyet, sadece toplum tarafından belirlenmekle kalmamakta, bedeni etkilerken, beden tarafından da etkilenmektedir. Bu çalışmada, tıp fakültesi ikinci sınıf öğrencilerine verilen, bir dönemlik toplumsal cinsiyet/cinsiyet dersi ile bu konularda bilgilendirilmeleri ve öğrencilerde farkındalık oluşturulması amaçlanmış, dersin sonunda toplumsal cinsiyet tutum ölçeği ile değişikliklerin ölçülüp değerlendirilmesi planlanmıştır. Bu öğrencilerden altısıyla, ayrıca hazırlanmış sorular eşliğinde, derinlemesine görüşmeler yapılarak toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki görüşlerine dair daha ayrıntılı tutumlara ulaşılmaya çalışılmıştır. Yapılan araştırmada, bir dönemde verilen yapılandırılmış toplumsal cinsiyet eğitiminin, katılımcılarda bir bilgi birikimine neden olduğu ve yapılan interaktif tartışmalarla tutum değişikliğine yol açtığı tespit edilmiştir. Tıp fakültelerindeki toplumsal cinsiyet eğitiminin, farkındalığı arttırdığı, davranış değişikliğine yol açtığı gözlemlenmiştir. Bunun ötesinde, bu içerikteki derslerin, sadece tıp fakültesi öğrencilerine değil, bütün öğrencilere yaygınlaştırılmasının gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
It has been known that the reproduced roles imposed by the society in Turkey, as in many other countries, direct and affect individuals. Gender is not only determined by society but also affects the body. This study aimed to inform and raise awareness about these issues with a one-semester gender/gender course curriculum given to second-year medical faculty students. It was planned to measure and evaluate the changes with the gender attitude scale at the end of the course. In addition, in-depth interviews were conducted with six students, accompanied by separately prepared questions, to reach more straightforward attitudes about their views on gender equality. The research determined that the structured gender education given in one semester caused a kind of knowledge accumulation in the participants and led to a change in their attitude toward the interactive discussions. It has been observed that gender education in medical faculties increases awareness and leads to behavioral changes. Beyond that, it was emphasized that the courses in this content should be disseminated to medical faculty and all students.