Çocukluk çağı fonksiyonel kabızlık tedavisinde transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonunun yeri
Effectiveness of transcutaneous electric nerve stimulation in the treatment of childhood functional constipation
  1. Tez No: 750042
  2. Yazar: İLKE AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. RABİA GÖNÜL SEZER YAMANEL, UZMAN NEVZAT AYKUT BAYRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Kabızlık, çocukluk ve ergenlik çağının yaygın bir sorunudur. Sıklıkla posadan zengin beslenme, davranış tedavisi ve çeşitli laksatif ilaçlarla kolayca tedavi edilir. Bu standart tedaviye cevabı düşük olgularda transkutanöz elektriksel stimülasyonun (TENS) lokal cilt sinir liflerini ve bağırsak peristaltizmini sağlayan sinirleri uyararak bağırsak hareketlerini arttırdığı gözlenmiştir. Çalışmamızın amacı çocukluk çağı fonksiyonel kabızlık (FK) olgularında TENS uygulamasının tedavi başarısını ve güvenilirliğini göstermektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji polikliniğinde 2021 Şubat- 2022 Mayıs tarihleri arasında başvuran altta bir organik patoloji saptanmayan ve Roma IV kriterlerine göre FK tanısı konulup en az 6 ay boyunca kabızlık için standart tedavileri, diyet ve davranış modifikasyonu ve 1-3 ml/kg/gün oral laktüloz ve/veya 5-10 ml/kg/gün polietilen glikol tedavisi almış 6-17 yaş arası, veli izni alınan hastalar çalışmaya alındı. TENS bir ay boyunca haftada üç kere yirmi dakikalık seanslar şeklinde uygulandı. Hastalar tedaviye başlamadan önce, tedavinin birinci haftasında, tedavinin sonunda ve tedavi kesildikten sonraki dördüncü haftada Roma IV kriterlerine ve Bristol Dışkı Skalası'na (BDS) göre değerlendirildi. Bulgular: TENS tedavisi önerilen 36 hastadan 20'si çalışmaya katılmayı kabul etti. 20 hastanın 18'i TENS tedavisini tamamladı.
Özet (Çeviri)
Objectives: Constipation is a common problem of childhood and adolescence. It is often easily treated with a fiber-rich diet, behavioral therapy, and various laxative medications. In cases with poor response to this standard treatment, Transcutaneous Electrical Stimulation has been observed to increase bowel movements by stimulating local skin nerve fibers and nerves that provide intestinal peristalsis. The aim of our study is to demonstrate the treatment success and reliability of Transcutaneous Electrical Stimulation in childhood functional constipation cases. Materials and Methods: In our study, we included patients who were treated for constipation for at least 6 months, who applied to the Department of Pediatric Gastroenterology at the Zeynep Kamil Obstetrics and Gynecology Training and Research Hospital, University of Health Sciences, between February 2021 and May 2022, without any underlying organic pathology, and who were diagnosed with functional constipation according to the Rome IV criteria. Patients aged 6-17 years, who received dietary and behavioral modification, oral lactulose and 5-10 ml/kg/day polyethylene glycol treatment, were included in the study. Transcutaneous electrical nerve stimulation was applied in 20-minute sessions 3 times a week for 1 month. Patients were evaluated according to the Rome IV criteria and Bristol stool scale (BDS) score before starting the treatment, at the first week of treatment, at the end of the treatment, and at the fourth week after the treatment was stopped. Results: Twenty of 36 patients who were recommended TENS treatment agreed to participate in the study. Eighteen of 20 patients completed TENS treatment.