Determination of spot wheat prices under climate impact using copula approach
Copula yaklaşımı ile iklim etkisi altında spot buğday fiyatlarının belirlenmesi
- Tez No: 750057
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SEVTAP KESTEL, DR. BÜKRE YILDIRIM KÜLEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aktüerya Bilimleri, İstatistik, Actuarial Sciences, Statistics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aktüerya Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
İklim bileşenleri, tarımsal ürünlerin arzı üzerinde iki şekilde önemli bir etkiye sahiptir. İlk olarak, iklim koşulu tarımın verimliliğini ve hasat edilen ürünün hacmini etkiler. İkinci olarak, ürünlerini hasat eden çiftçiler, arzın sınırlı olduğu sezonda ürünlerini daha yüksek fiyattan satmayı tercih edeceklerdir. Dolayısıyla iklim koşullarının tarım ürünlerinin fiyatını belirlediği söylenebilir. Dağılımları aynı olmayan mevsimsel değişkenlerin modellenmesi ve tarımsal ürünler arasındaki bağımlılığın analiz edilmesi, tarım piyasaları ve risk teorisinde büyük ilgi ve öneme sahiptir. Bu çalışmadaki ana motivasyon, iklim bileşeninin etkisi altında spot buğday fiyatlarını tahmin etmektir. Bu amaçla, İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş. ile takası yapılan buğday işlemlerine ait Konya'nın aylık düzeltilmiş ağırlıklı ortalama fiyatları ve iklim bileşenleri için zaman serisi analizi yapılmıştır. Daha sonra, tahminleri iyileştirmek için iklim parametrelerinin etkisi altında t-copula kullanılarak enflasyona karşı düzeltilmiş spot fiyatlar yeniden şekillendirilmektedir. Sıcaklık, bağıl nem ve yağış için en iyi modeller seçilir ve bu modellerden elde edilen artıklar asma yapısını belirlemek için kullanılır. Asma ağaçları, diğer değişkenlerle bağımlılık yapısına sahip çekirdek bir iklim bileşeni olup olmadığını anlamamıza yardımcı olur. Sonrasında, enflasyona karşı düzeltilmiş spot buğday fiyatları, asma yapısının çıktısına göre simüle edilir. Sonuç olarak, t-kopula ile simüle edilmiş düzeltilmiş buğday fiyatlarının bize zaman serisi analizindeki tahminlerden daha doğru bir tahmin verdiğini görüyoruz.
Özet (Çeviri)
Climate components have a significant impact on the supply of agricultural goods in two ways. Firstly, the climate condition influences the efficiency of agriculture and the volume of the harvested product. Secondly, the farmers harvesting their products would prefer to sell their goods in the season when the supply is limited at a higher price. Therefore, we can say that climate conditions can determine the price of agricultural products. Modeling the seasonal variables whose distributions are not the same and analyzing the dependence between agricultural products have great interest and importance in agricultural markets and risk theory. The primary motivation is to forecast the spot wheat prices under the influence of the climate component. For this purpose, we employ time series analysis for Konya's monthly adjusted weighted average prices of wheat transactions, whose clearing is conducted together with Istanbul Settlement and Custody Bank Inc., and climate components. Afterward, the adjusted spot prices against inflation is remodeled by using t-copula under the influence of climatic parameters to improve the predictions. For this purpose, the best models are selected for the temperature, relative humidity, and precipitation, and the residuals derived from those models are used to determine the vine structure. Vine trees help us understand if there is a core climate component with the dependence structure with other variables. Then, the adjusted spot wheat prices against inflation are simulated with respect to the output of the vine copula structure. The simulated adjusted wheat prices with t-copula give us a more accurate estimation than the predictions from the time-series analysis.