Antalya Atatürk Kültür Parkı örneğinde peyzaj tasarımına yönelik davranış haritası oluşturulması için bir yöntem önerisi
A proposal for a method for creating a behavior map forlandscape design in Antalya Atatürk Kültür Park case
- Tez No: 750093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BENLİAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, günümüz teknolojisinin sağlamış olduğu avantajlardan biri olan coğrafi konum teknolojisinin de kullanıldığı Halk Katılımlı Coğrafi Bilgi Sistemi (HKCBS) uygulamalarının peyzaj tasarımına yönelik hazırlanmış olan davranış haritalarındaki etkinliği araştırılmış, HKCBS ve davranış haritalarının avantaj ve dezavantajları belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, çalışmanın ana materyali olan Antalya Atatürk Kültür Parkı'nda katılımcıların park içerisindeki hareketlerinin tespit edilmesini sağlayacak bir mobil uygulama geliştirilmiş, katılımcılara tanıtılmış ve onların bu uygulamayı kullanmasıyla beraber gelen veriler analiz edilmiştir. Çalışma bulgularında, katılımcılarla ilgili kayıtlar, parktaki kullanım alanlarında nerelerin tercih edilip edilmediği, nerde ne kadar zaman kalındığı belirlenmiş, parktaki kullanımların alan dağılımları ve davranış haritaları oluşturulmuş, alan dağılımları arasındaki farklılıklar belirlenmiştir. Çalışma sonuçlarında, HKCBS uygulaması ile gerçek verilerin elde edilebildiği, bu uygulamanın davranış haritalarının oluşturulmasında önemli bir yeri olduğu belirlenmiştir. Davranış haritaları ve HKCBS ile park alanlarının kullanımlarıyla ilgili konum, zaman ve hareket bilgilerinin öğrenildiği, bu bilgiler ve analizler doğrultusunda önerilen bir parkın peyzaj tasarımları ve revizyon projelerinde kullanılabilecek güçlü veriler sunabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effectiveness of Public Participation Geographic Information System (PPGIS) applications, in which geographic location technology, which is one of the advantages of today's technology, is also used, was investigated in the behavior maps prepared for landscape design, and the advantages and disadvantages of PPGIS and behavior maps were tried to be determined. For this purpose, in Antalya Atatürk Kültür Park, which is the main material of the study, a mobile application was developed to detect the movements of the participants in the park, it was introduced to the participants and the data that came with their use of this application was analysed. In the findings of the study, the records of the participants, the preferred areas in the park, where and how much time was determined, the area distributions and behavior maps of the uses in the park were created, and the differences between the area distributions were determined. In the results of the study, it has been determined that real data can be obtained with the PPGIS application, and this application has an important place in the creation of behavior maps. It has been concluded that location, time and movement information about the use of park areas are learned with behavior maps and PPGIS, and in line with this information and analysis, it can provide powerful data that can be used in the landscape designs and revisions studies of designated areas.