Geoteknik problemlerin farklı sonlu elemanlar programları ile çözümlenmesi: Örnek bir uygulama
Analysis of geotechnical problems with different finiteelement programs: An example application
  1. Tez No: 750094
  2. Yazar: MEVLÜT KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY ALPASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, Batman İlinde yapılacak olan 2 bloklu bir yapının fore kazık sistemleriyle desteklenmesi yöntemleri ele alınmıştır. Zemin etüt raporu ve plankoteden alınan verilerle zemin profili oluşturulmuş,projede hesap edilen gerçek bina yükleri kullanılarak PLAXIS 2D, PLAXIS 3D FOUNDATION ve SAP2000 bilgisayar yazılımları ile modeller oluşturulmuştur. Elde edilen sonuçlara göre zemin tabakaları ve kazık gruplarında meydana gelen deformasyon ve gerilme değerleri kıyaslanarak yorumlanmıştır. Temel altındaki üst tabaka için dolgu malzemesi ve düşük plastisiteli kil, orta plastisiteli kilden oluşan zemin türleri üzerine oturan temel sistemleri modellenmiştir. Gevşek zemin birimleri ve düşük yeraltı su seviyesi koşullarında, temel sisteminin göstereceği gerilme ve deplasman durumlarının etkisi incelenmiştir.Çalışmada elde edilen sonuçlarda, geoteknik araştırmalarda yaygın olarak kullanılan sonlu elemanlar yöntemi ile çalışan bu programlar ile yapılan analiz ve hesaplamaların, sonucun doğruluğunun kıyaslanmasında ciddi oranda etkili oldukları görülmüştür. Sonlu elemanlar yöntemi ile çalışan bu bilgisayar yazılımları ile geleneksel metotlarla göz önüne alınamayan birçok parametrenin kolaylıkla modellenebildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the methods of supporting a two block structure to be built in Batman Province with bored pile systems are discussed. Soil profile was created with the data taken from the soil survey report and plancode, and models were created with PLAXIS 2D PLAXIS 3D FOUNDATION and SAP2000 computer software using the real building loads calculated in the project. According to the obtained results, the deformation and stress values occurring in the soil layers and pile groups were compared and interpreted. For the upper layer under the foundation, foundation systems based on soil types consisting of low plasticity clay, medium plasticity clay and filling material are modeled. The effects of stress and displacement conditions of the foundation system under loose soil units and low groundwater level conditions were investigated. In the results obtained in the study, it has been seen that the analysis and calculations made with these programs that work with the finite element method, which is widely used in geotechnical research, are significantly effective in comparing the accuracy of the result. It has been determined that many parameters that cannot be considered with traditional methods can be easily modeled with these computer software working with the finite element method.